Koszyk

Kalkulator Ergonomiczny - jaka wysokość, biurka, fotela, monitora do wzrostu

Zastanawiasz się jaka wysokość biurka i monitora w pracy stojącej przed komputerem będzie optymalna? Chcesz wiedzieć jaką wysokość fotela biurowego ustawić do swojego wzrostu? Przygotowaliśmy kalkulator ergonomiczny by pomóc Tobie odpowiedzieć na te pytania w którym wystarczy, że wybierzesz swój wzrost i otrzymasz gotowe wyliczenia (jeśli pracujesz na stojąco w butach uwzględnij to przy wybieraniu wzrostu).

Jakie krzesło obrotowe ergonomiczne? - sprawdź konfigurator krzeseł biurowych

Wybierz teraz najlepszy fotel biurowy ergonomiczny dla siebie i pracuj wygodnie!

Wpisz poniżej swój wzrost, wagę oraz ustaw swoje preferncje, a my po kliknięciu "Dopasuj fotel" wyświetlimy propozycję foteli, które będą najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb.

Prawidłowa wysokość biurka

Wysokość biurka może mieć znaczący wpływ na jakość życia? Wywiera bezpośrednie oddziaływanie na naszą postawę, zdrowie, a także produktywność. Określając optymalną dla siebie wysokość biurka, możemy uniknąć różnych negatywnych konsekwencji, takich jak ból stawów, urazy pleców i itp. Kluczem jest, aby nasze przedramię znajdowało się pod możliwie najwygodniejszym kątem, czyli 70-135 stopni.

Standardowa wysokość biurka

Czy istnieje uniwersalna, standardowa wysokość biurka? W oparciu o ergonomiczne wytyczne projektowe standardowa wysokość biurka wynosi od 73 do 80 centymetrów. Jednak ta wysokość sprawdzi się najlepiej u osób średniego wzrostu.

Aby usiąść w optymalnej pozycji, wysoka osoba potrzebuje wyższego krzesła, więc podczas korzystania z biurka standardowej wysokości nie miałaby ona wystarczająco dużo miejsca na nogi. Niska osoba zaś, po podniesieniu krzesła do wysokości blatu miałaby nogi w powietrzu, zamiast stóp płożonych swobodnie na podłodze. Wiec jak widzimy standardowa wysokość biurka może stwarzać problemy.

Jaka powinna być wysokość biurka

Prawidłowa wysokość biurka jest w stanie pomóc w nabraniu zdrowych i pozytywnych nawyków podczas pracy przy komputerze czy odrabianiu lekcji. Optymalna wysokość tego mebla zależy od dwóch głównych czynników. Najważniejszą kwestią jest oczywiście wzrost osoby użytkującej, ale również pozycja w jakiej będziemy znajdować się przy biurku: siedząca, czy może stojąca.

Jak obliczyć wysokość biurka do wzrostu

Trudno jest samemu ustalić idealną dla siebie wysokości biurka. Z pomocą w takiej sytuacji przychodzi kalkulator online, czyli bezpłatne narzędzie, które pozwala łatwo i szybko obliczyć idealną wysokość biurka a nawet krzesła. Wystarczy podać swój wzrost w centymetrach, a kalkulator w ułamku sekundy obliczy idealną dla nas wysokość biurka zarówno dla pozycji siedzącej jak i stojącej. Wygeneruje on także wyniki dotyczące odpowiedniej wysokości krzesła, biurka i monitora.

Jak dobrać wysokość biurka dla dziecka

Szczególnie ważne jest idealne dopasowanie wysokości blatu do dziecka. Młode osoby spędzają dużo czasu przy biurku rysując, odrabiając lekcje czy wreszcie grając w gry. Wiek dziecięcy to okres wzrostu, rozwoju, a źle dobrane biurko często jest przyczyną wad postawy, co w późniejszym wieku może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi.

Pierwsze biurko zazwyczaj kupujemy wraz z pójściem dziecka do szkoły. Przeciętny wzrost w tym wieku to 115-125 cm, czyli dobrze dobrane biurko powinno mieć ok. 55 cm wysokości. Dzieci jednak szybko rosną, więc najlepszym wyjściem będzie zakup biurka regulowanego.

Wysokość biurka do pracy na siedząco

Podczas pracy siedzącej lub nauki spędzamy zazwyczaj długie godziny i ten proces powtarza się niemal codziennie. Z tego względu dobranie odpowiedniej wysokości biurka do tej pozycji jest kluczowe, jeśli chcemy uniknąć wad postawy, różnorodnych zwyrodnień czy chociażby bólu karku i pleców. Dlatego przy ustalaniu wysokości blatu koniecznie weź pod uwagę swój wzrost. Oto przykłady

  • Jeśli Twój wzrost wynosi 160 centymetrów, idealna wysokość biurka stojącego to ok 60 centymetrów. 
  • Jeśli Twój wzrost wynosi 175 centymetrów, idealna wysokość biurka stojącego to ok 66 centymetrów.
  • Jeśli Twój wzrost wynosi 188 centymetrów, idealna wysokość biurka stojącego to ok 71 centymetrów.

Wysokość biurka do pracy na stojąco

Nie ma idealnej, standardowej wysokości biurka do pracy na stojąco, tę wysokość określa nasz wzrost i to od niego w pełni będzie zależała optymalna dla nas wysokość blatu. Zobaczmy to na przykładach.

  • Jeśli Twój wzrost wynosi 160 centymetrów, idealna wysokość biurka stojącego to ok 97 centymetrów.
  • Jeśli Twój wzrost wynosi 175 centymetrów, idealna wysokość biurka stojącego to ok 108 centymetrów.
  • Jeśli Twój wzrost wynosi 188 centymetrów, idealna wysokość biurka stojącego to ok 116 centymetrów.

Jakie biurko dla wysokiej osoby

Wysoka osoba absolutnie nie powinna kupować biurka standardowej wielkości. Takie biurko nie będzie dopasowane prawidłowo, gdyż jego blat będzie znajdował się za nisko. W tym wypadku niemożliwe jest zajecie odpowiedniej postawy przy biurku. Wysoka osoba będzie zmuszona siedzieć przygarbiona, a jej nogi nie będą miały wystarczająco dużo miejsca.

Jaka wysokość krzesła do biurka

Wysokość krzesła także dostosowujemy do naszych wymiarów. Zasady ogólne mówią o tym, że kolana powinny być ustawione pod kątem 90-125 stopni, a ciężar ciała powinien być równomiernie rozłożony, natomiast uda ułożone równolegle do podłogi, a stopy mocno podparte. W ustaleniu optymalnej dla nas wysokości krzesła również pomocny będzie kalkulator.

Bonusy do zamówienia

Ebook + instrukcje video

Bezpłatna dostawa

Kurierem na terenie całej Polski

100% Bezpieczne płatności

Przelewy / Blik / Karty płatnicze