Praca na stojąco przy biurku z elektrycznie regulowaną wysokością – jak zacząć? Praktyczny poradnik.

Praca na stojąco przy biurku z elektrycznie regulowaną wysokością – jak zacząć? Praktyczny poradnik.

Pozycja siedząca jest nowym paleniem, bo średnio w ciągu roku zabiera nam 29 dni z życia. Im więcej siedzimy, tym większe szanse na zgon, bo aż o 40%, chciałbyś tego uniknąć? Idealnym rozwiązaniem jest praca na stojąco przy biurku z elektrycznie regulowaną wysokością, o którym napiszę poniżej.

Praca na stojąco przy biurku z elektryczną regulacją wysokości – dlaczego warto?

  • Pozycja stojąca przy biurku, według badań Yannicka Stephena opublikowanych w 2018 roku w Journal of Personality Research, poprawia wskaźniki takie jak: ekstrawagancja, otwartość na doświadczenia, ugodowość, sumienność i przede wszystkim efektywność, która w pracy jest najważniejsza.
  • Dodatkowo stanie podnosi koncentrację i pozwala rozwiązywać problemy szybciej, pobudza naszą kreatywność, dzięki czemu wpadamy na świetne pomysły częściej.
  • Stojąc, polepszamy nie tylko naszą osobowość, ale również dbamy o swój kręgosłup, bo pozycja stojąca jest naturalną pozycją, do której dostosowała nas natura. Dlatego stojąc, w znacznie mniejszym stopniu obciążamy swój kręgosłup, niż gdy siedzimy.
  • Stanie pobudza także naszą pompę mięśniową, która prawidłowo tłoczy krew do całego ciała, co natlenia nasze mięśnie i tkanki, dzięki czemu są one zdrowsze i rzadziej ulegają urazom, czy degeneracji.

Jak zadbać o ergonomię stanowiska komputerowego w pracy stojącej?

Ergonomicznym rozwiązaniem problemu z nadmiernym siedzeniem jest biurko do pozycji stojącej, z elektryczną regulacją wysokości, ponieważ pozwala ono na szybką zmianę pozycji podczas pracy.

W celu dostosowania ergonomii stanowiska komputerowego w pracy stojącej, przede wszystkim należy wybrać odpowiednie biurko dla siebie, a jeśli prowadzisz własną firmę, weź pod uwagę indywidualne potrzeby pracowników. Wyróżnia się biurko do pracy stojącej regulowane manualnie, na korbę oraz wersję elektryczne i na tych chciałbym się skupić w tym artykule.

Przeczytaj wpis:  Jak dobrać rozmiar fotela ergonomicznego do swoich potrzeb?

Ustawiając wysokość biurka do swojego wzrostu łokcie powinny być ułożone pod kątem 90 stopni lub większym (mogą być lekko rozwarte). Pamiętaj by ekran monitora był na wysokości Twoich oczów w odległość 40-75 cm dzięki temu nie będziesz obciążał szyi patrząc za bardzo na dół lub do góry

Biurko z elektryczną możliwością regulacji wysokości daje nie tylko wygodę regulowania wysokości, ale zapamiętuje też wcześniejsze ustawienia, tak, że gdy w firmie z jednego stanowiska korzysta więcej osób, użytkownicy mogą przywołać indywidualne ustawienie urządzenie jednym przyciskiem. Jest to niesamowicie mniej czasochłonne, niż biurka regulowane korbą, czy manualnie, co pozytywnie wpływa na ergonomię stanowiska komputerowego w pracy stojącej. 

Specjalne podstawki pod laptopa, czy uchwyty do monitora zabezpieczają urządzenia znajdujące się na biurko, przed upadkiem, oraz pozwalają indywidualnie dostosować wysokość, czy kąt nachylenia, do Twoich potrzeb, co sprawia, że praca przy biurku do pracy na stojąco jest bardzo przyjemna.

Pomocne są też wszelakie maty do stania, czy podnóżki, które wspierają nasze ciało w zachowaniu odpowiedniej postawy. 

Więcej o ergonomii w pracy przed komputerem znajdziesz: tutaj.

6 praktycznych wskazówek, które pomogą Ci w prawidłowej pracy stojącej przy biurku elektrycznym:

1. Nie zaleca się długotrwałego stania, ponieważ jest ono równie niezdrowe, co długotrwałe siedzenie. Wskazanym jest wstawanie na 15 minut w ciągu godziny pracy siedzącej, tak aby średnio łącznie stać przez 2 godziny, w ciągu trwania 8-godzinnego dnia pracy.

2. Ważne jest częste zmienianie pozycji stojącej w pracy na stojąco przy biurku z elektryczną regulacją wysokości, przenosząc ciężar ciała z nogi na nogę, ale przede wszystkim stanie w pozycji wyprostowanej.

3. Należy zadbać o to, aby nasz kręgosłup podczas stania przy biurku do pracy na stojąco, był prosty, powinniśmy ustawić miednicę, klatkę piersiową i barki, w poprawnej pozycji, jednocześnie nie zapominając o tym, aby głowa znajdowała się w pozycji neutralnej, lekko cofnąć podbródek i rozluźnić dłonie oraz przedramiona.

Przeczytaj wpis:  5 kryteriów, które pomogą Ci wybrać najlepszy fotel ergonomiczny

4. Warto też zaopatrzyć się również w maty do staniapodnóżki wpracy stojącej przy biurku z elektrycznie regulowaną wysokością, które pomagają w trzymaniu odpowiedniej postawy oraz jej zmiany, poprzez inne ułożenie nóg i stóp, dzięki czemu nie męczą się one tak szybko.

5. Ważne jest, również dobranie odpowiedniego obuwia do pracy na stojąco, na przykład zaopatrując się w indywidualnie dopasowaną przez specjalistę, wkładkę ortopedyczną anty zmęczeniową.

6. Nasz organizm sam podpowie nam, kiedy chce wstać, a kiedy usiąść, lecz aby nie zapomnieć i nie siedzieć za długo, można zainstalować w komputerze specjalną aplikację, która będzie przypominać nam o zmianie pozycji stojącej, o tym, kiedy wstać lub czy już usiąść, za pomocą komunikatów głosowych, bądź graficznych na ekranie. 

Jeśli chciałbyś zakupić biurko do pracy na stojąco, z elektryczną regulacją wysokości, w celu poprawienia ergonomii swojego stanowiska komputerowego odciążenia kręgosłupa i wydajnej pracy sprawdź nasze biurka elektryczne

Jak oceniasz ten post?

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 5

Brak ocen. Oceń jako pierwszy(a)

2 comments

  1. 15 minut w ciągu godziny, przez 8 godzin to w żaden sposób nie chce się skalkulować do 3 godzin stania.

    1. Dziękuje za zwrócenie uwagi faktycznie był błąd powinno być 2 godziny już jest poprawione 🙂

Dodaj komentarz
Bonusy do zamówienia

Ebook + instrukcje video

Bezpłatna dostawa

Kurierem na terenie całej Polski

100% Bezpieczne płatności

Przelewy / Blik / Karty płatnicze