Jak odciążyć kręgosłup w pracy przy biurku

Jak odciążyć kręgosłup w pracy przy biurku?

Praca przy komputerze jest męcząca, wyczerpującą i — w pewnym stopniu — bolesna. Problemem jest tu nie tyle sama pozycja siedząca, ile raczej niewłaściwe usytuowanie i odciążenie kręgosłupa. Co zrobić, aby zapewnić sobie komfort, a kręgosłupowi właściwą pozycję w trakcie pracy?

Ruch to podstawa

W codziennym życiu najważniejsza jest równowaga. Jeśli ktoś spędza czas aktywnie, to w wolnym czasie winien on skupić się na wypoczynku. Z kolei, jeśli dana osoba siedzi przy biurku 4, 8 lub 12 godzin, to jedynym ratunkiem dla jej kręgosłupa jest ruch. Odciążyć go można np. w trakcie przerw. Zamiast jednej, dużej przerwy 30-minutowej, warto sobie zapewnić dwie przerwy 15-minutowe. W ich trakcie należy jak najwięcej chodzić. Oczywiście w trakcie pracy również warto rozprostować nogi. Pójście po kawę lub wydruki to tylko kilka sposobów, na to by efektywnie wykorzystać czas i odciążyć kręgosłup.

Zobacz: ranking foteli ergonomicznych

Ergonomiczne stanowisko pracy

Właściwe urządzenia biurowego stanowiska pracy jest obowiązkiem pracownika. Dlatego ma on pełne prawo do tego, by dostosować je do potrzeb swojego ciała. Należy zadbać o to, by kolana znajdowały się na wysokości bioder. Bardzo pomocne jest “głębokie” siadanie na fotelu, czyli dosuwanie lędźwi do samego oparcia. Warto też zainwestować w fotele o lekko wypukłym, niejednorodnym oparciu. Przykłady takich mebli biurowych można znaleźć m.in. pod tym linkiem. Obowiązkowo trzeba wyposażyć się w krzesło obrotowe osadzone na kółkach, gdyż zapewnia ono możliwość łatwego dostosowania bieżącej pozycji do własnych potrzeb.

Zobacz: krzesła do pracy przy komputerze

Biurka do pracy na stojąco? Czemu nie!

Alternatywą dla standardowych, wymuszających pozycję siedzącą mebli biurowych, są specjalne biurka do pracy na stojąco. Posiadają one specjalny, elektryczny mechanizm, za pomocą którego można w kilka sekund ustawić optymalną wysokość biurka. Atutem biurek jest m.in. możliwość tymczasowej pracy na stojąco. Pracownik może odciążać swój kręgosłup nawet w trakcie pracy, Co więcej, osoba ta może nawet poruszać się i wykonywać drobne ćwiczenia. Wszystko po to, aby kręgosłup nie odmówił posłuszeństwa po kilku latach biurowej aktywności zawodowej.

Przeczytaj wpis:  Jaki fotel do długiego siedzenia przed komputerem?

Zobacz: jak obliczyć wysokość biurka do wzrostu

Regulacja to podstawa

Najlepsze fotele biurowe to te, które oferują możliwość regulacji położenia oparcia, siedziska i podłokietników. Co ważne, wszystkie te mechanizmy powinny być łatwo dostępne dla użytkownika, który dzięki nim może szybko dostosować położenie mebla do własnych potrzeb. Standardem wśród podłokietników jest możliwość regulacji ich wysunięcia i sposobu ułożenia względem rąk. Niektóre podłokietniki zaprojektowane są zgodnie z wymogami technologii 3D, oferując możliwość ustawienia położenia w trzech różnych płaszczyznach. Nie można też zapominać o regulowanym (odchylanym) oparciu, które może wychylać się nawet pod kątem 45 stopni. Kwestia wyboru odpowiedniego siedziska jest już raczej indywidualna, gdyż w dużej mierze zależy od wzrostu pracownika.

Zobacz: praca na stojąco przy komputerze

Reasumując, właściwie ukształtowane i stymulujące krążenie meble biurowe to gwarancja poprawy komfortu pracowników, ale też mniejsza ryzyko ponoszenia przez pracodawcę kosztów z tytułu L4.

Jak oceniasz ten post?

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen. Oceń jako pierwszy(a)

Dodaj komentarz
Bonusy do zamówienia

Ebook + instrukcje video

Bezpłatna dostawa

Kurierem na terenie całej Polski

100% Bezpieczne płatności

Przelewy / Blik / Karty płatnicze