Koszyk
Jak uniknąć bólu pleców podczas pracy przy komputerze

Jak uniknąć bólu pleców podczas pracy przy komputerze?

Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej może powodować bóle kręgosłupa, pojawiające się zarówno w odcinku szyjnym, jak i piersiowym czy lędźwiowym. Z takimi dolegliwościami zmagają się przede wszystkim osoby, które przez długi czas pracują przed komputerem. Warto wiedzieć, że można uniknąć uciążliwego bólu pleców, wystarczy pamiętać tylko o kilku prostych, ale niezwykle istotnych zasadach.

Jakie dolegliwości powoduje długotrwałe siedzenie przed komputerem?

Sama praca przed komputerem nie powoduje jeszcze dolegliwości bólowych. To konsekwencja przyjmowania niewłaściwej pozycji ciała, przez co kręgosłup jest niewłaściwie ułożony, co sprawia, że po dość krótkim czasie pojawia się ból w odcinku szyjnym, piersiowym czy lędźwiowym. Choć praca przed komputerem nie jest ciążka pracą fizyczną. To dolegliwości ze strony układu mięśniowo-szkieletowego mogą się pojawić.

Zobacz: ranking foteli ergonomicznych

Spowodowane jest to tym, że ze względu na statyczność zajęcia mięśnie ulegają skróceniu i są stale utrzymywane w napięciu. Konsekwencją tego jest ucisk na naczynia krwionośne, nerwy obwodowe co powoduje szybsze zmęczenie mięśni.

Osoby, które spędzają wiele czasu przed komputerem, zmagają się przede wszystkim:

  • z bólem kręgosłupa,
  • z bólami rąk,
  • bólami głowy,
  • bólem szyi i barków.

Praca siedząca powoduje również bóle oczu (ich wysuszenie łzawienie), pojawia się również uczucie senności i przewlekłego zmęczenia.

Zobacz: krzesła do pracy przy komputerze

Prawidłowa postawa ciała przed komputerem

Spędzanie wiele godzin przed komputerem może powodować dolegliwości bólowe, jednak nie musi. Ważne jest jednak to, by w czasie pracy przybierać odpowiednią postawę ciała. Łydki i uda muszą tworzyć kąt prosty, a siedzisko nie powinno uciskać pośladków. Stopy muszą być w całości, swobodnie ustawione na podłodze. Odległość pomiędzy tułowiem a biurkiem powinna wynosić około 30 cm.

Zobacz: jak obliczyć wysokość biurka do wzrostu

Odpowiednie ustawienie sprzętów

W celu uniknięcia bólu związanego z długotrwałym przebywaniem przed komputerem poza odpowiednią pozycją ciała ważne jest również właściwe ustawienie sprzętów. Krzesło musi mieć regulowaną wysokość i boczne oparcia (tak by można się było na nich swobodnie oprzeć).

Kolana w czasie siedzenia powinny być tylko minimalnie wyżej niż biodra. Wybierając krzesło do siedzenia, należy zwrócić uwagę na to, czy będzie ono zapewniało komfortowe podparcie lędźwiom.
Bardzo dobrym rozwiązaniem dla kręgosłupa będzie zakup specjalnych foteli ergonomicznych.

Jak przygotować się do pracy przed komputerem, żeby nie bolał kręgosłup?

Wiele osób pracując przed komputerem, skupia się na zadaniu do wykonania, zapominając o tym, jak ważne jest to, by zadbać o ergonomię i higienę pracy. To duży błąd. Nieuwaga w tej sprawie powoduje późniejsze dolegliwości bólowe. Jak ich uniknąć? Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie do pracy i to nie tylko poprzez ustawienie fotela, biurka czy monitora.

Zobacz: praca na stojąco przy komputerze

Dla większego komfortu pracy warto przed jej rozpoczęciem wykonać krótką rozgrzewkę kończyn górnych i dolnych. Chroniąc się przed bólem, należy również unikać często spotykanego zjawiska polegającego na trzymaniu telefonu pomiędzy uchem a barkami. Jeżeli jest taka możliwość, warto w czasie pracy robić kilka minut przerwy na krótkie ćwiczenia (wystarczy 5 minut).

Jak oceniasz ten post?

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Brak ocen. Oceń jako pierwszy(a)

Dodaj komentarz
Bonusy do zamówienia

Ebook + instrukcje video

Bezpłatna dostawa

Kurierem na terenie całej Polski

100% Bezpieczne płatności

Przelewy / Blik / Karty płatnicze