Prawidłowa postawa przy komputerze - kobieta w biurze

Prawidłowa postawa przy komputerze – 4 kroki jak to zrobić!

Obecnie, możesz odnieść wrażenie, że przeciętny człowiek robi dla swojego zdrowia tyle dobrego, jak jeszcze nigdy przedtem w historii. Wszyscy są świadomi, a wiele osób sumiennie przestrzega zasad zdrowego żywienia, coraz mniej osób pali, a siłownie mają więcej stałych bywalców, niż kluby.

Jednak coraz młodsze osoby trafiają do gabinetów specjalistów z problemami zdrowotnymi i dysfunkcjami układu ruchu, niegdyś zarezerwowanymi dla osób starszych lub ciężko pracujących, a średnia długość życia w Polsce obniżyła się po raz pierwszy od dziesięcioleci. Jak to możliwe?

Brak prawidłowej postawy przy komputerze – negatywne konsekwencje.

Ogromny wpływ na Twoje zdrowie mają te czynności, które wykonujesz przez wiele godzin, codziennie, konsekwentnie. Niestety, o ile nie jesteś pracownikiem fizycznym, istnieje duża szansa, że większość swojego dnia spędzasz w pozycji siedzącej przy komputerze. 

Jeśli twoje nawyki nie są idealne, a stanowisko pracy niedopasowane, to odczucie negatywnych skutków siedzenia jest tylko kwestią czasu. Brak prawidłowej postawy przy komputerze w połączeniu z siedzeniem zbyt długo może powodować różne problemy zdrowotne, takie jak:

  • bóle pleców i karku, głowy, stawów i utratę sprawności z powodu przyzwyczajania ciała do niekorzystnych pozycji
  • utrudnione oddychanie
  • zespół cieśni nadgarstka
  • zwiększone ryzyko otyłości, cukrzycy i chorób serca

oraz wiele innych.

Prawidłowa postawa przy komputerze- co robić? 

Na szczęście, pomimo tego, że siedzenie jest szkodliwe, wystarczy kilka dobrych nawyków i odpowiednie wyposażenie, aby twoja pozycja przy komputerze była znacznie mniej obciążająca dla Twojego organizmu. Spróbuj zastosować 4 poniższe kroki.

  1. Zawsze siedź tak głęboko wsunięty w siedzisko, jak to tylko możliwe. Jeśli Twój fotel nie jest wyprofilowany tak, aby podtrzymywać dolną część pleców, to sprawdź nasze krzesła biurowe ergonomicznektóre jako produkty medyczne posiadają taką opcję w standardzie.W przypadku braku budżetu na nowy fotel użyj poduszki. Szczególnie polecam pompowane, gdyż możesz je dopasować do każdego oparcia
  2. Utrzymuj górną część pleców prosto, unikaj nachylania się nad biurkiem. Nie pozwól swoim barkom wysunąć się zbytnio do przodu, w razie potrzeby przysuń biurko bliżej. Głowę utrzymuj nad tułowiem, z intencją wysunięcia jej jak najwyżej.
  3. Postaw obie stopy w całości na podłodze. Pozycja rąk również jest ważna. Używając myszki i klawiatury, nie zginaj nadgarstków, w razie potrzeby użyj podkładki pod mysz z poduszką żelową.
  4. Jeśli przenosisz wiele dokumentów i innych przedmiotów z jednej strony biurka na drugą, pamiętaj, żeby do obrotu użyć krzesła obrotowego (jeśli z takiego korzystasz) zamiast własnego tułowia. Co więcej, jeśli coś spadnie Ci na podłogę, mimo że jest to nieintuicyjne: wstań, kucnij, podnieś przedmiot i ponownie usiądź. Twój kręgosłup Ci za to podziękuje. Spróbuj oddychać brzuchem, poruszając przeponą, zamiast klatką piersiową.
Przeczytaj wpis:  Jak poprawić ergonomię pracy przy komputerze? Praktyczne wskazówki

Podsumowując, prawidłowa postawa przy komputerze może znacząco zmniejszyć szkodliwy wpływ siedzenia na Twoje zdrowie i jakość życiaZmiana nawyków zawsze jest możliwa, a zazwyczaj dla zoptymalizowania pozycji przy komputerze wystarczą małe poprawki i odrobina uwagi. 

Warto również zapoznać się z naszym poradnikiem o tym jak powinna wyglądać ergonomia stanowiska komputerowego 

Jak oceniasz ten post?

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 2.2 / 5. Liczba głosów: 9

Brak ocen. Oceń jako pierwszy(a)

Dodaj komentarz
Bonusy do zamówienia

Ebook + instrukcje video

Bezpłatna dostawa

Kurierem na terenie całej Polski

100% Bezpieczne płatności

Przelewy / Blik / Karty płatnicze