TOP 6 skutecznych ćwiczeń na ból kręgosłupa lędźwiowego dla pracujących przy komputerze

Ćwiczenie na ból kręgosłupa lędźwiowego – TOP 6 zestawów ze zdjęciami dla pracujących przy komputerze.

Nie jest nowością stwierdzenie, że im maszyna jest bardziej skomplikowana i więcej ma części oraz funkcji, tym pewniejsze jest, że coś zacznie w niej szwankować. W pewien sposób ta zasada dotyczy też Twojego kręgosłupa. Owszem, to prawdziwy cud natury, zapewniający idealną mieszankę mobilności i stabilizacji, ale nawet najzdrowszy kręgosłup znajduje się w stanie delikatnej równowagi i pozostawiony sam sobie, bez żadnych ćwiczeń może zacząć boleć. 

Właściwie każdy kiedyś w życiu cierpiał z powodu bólu odcinka lędźwiowego. Jeśli pracujesz na siedząco i większość dnia spędzasz, pochylając się w stronę monitora, telefonu czy kierownicy, a twoje plecy powoli zaczynają Ci dokuczać lub dawały o sobie znać w przeszłości, spróbuj tych kilku ćwiczeń na kręgosłup lędźwiowy. Wyglądają niepozornie, ale to potężne narzędzia terapeutyczne o dobrze poznanym działaniu.

Te ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego mają charakter profilaktyczny lub pomocniczy w leczeniu bólu niewielkiego nasilenia i nie powinny zastępować kontaktu ze specjalistą. Są pomocne, jeśli przyczyną bólu jest nieco zbyt dużo zginania kręgosłupa i osłabione mięśnie stabilizujące, co jest prawdopodobne, jeśli prowadzisz siedzący tryb życia.

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy.

1. Ćwiczenie – leżenie na brzuchu.

Jest to jedna z podstawowych pozycji przeciwbólowych. Połóż się swobodnie na brzuchu, utrzymując proste ciało i poczekaj chwilę, aż kręgosłup odczuje ulgę wynikającą z odciążenia go.

2. Ćwiczenie – pozycje foki.

Oprzyj się na przedramionach i spójrz w górę. Po chwili możesz spróbować przejść do podparcia na dłoniach. Spokojnie oddychając, utrzymuj tą pozycję i patrz w górę. To ćwiczenie na kręgosłup lędźwiowy do pewnego stopnia zapobiega dyskopatiom. Czas wykonania: minimum minuta.

Przeczytaj wpis:  Jakie akcesoria fotela ergonomicznego poprawiają komfort pracy? Jak ważny jest podnóżek i zagłówek?

3. Ćwiczenie – koci grzbiet – siodełko.

Przed kolejnymi ćwiczeniami przyda się rozruszać kręgosłup. Z neutralnego klęku podpartego wypręż kręgosłup niczym kot, po czym powoli przejdź do przeciwnej pozycji, w której brzuch opuszczamy w stronę ziemi, natomiast podnosimy głowę i pośladki. Zrób 10 powtórzeń.

4. Ćwiczenie – spięcia brzucha.

To zdrowsza i bezpieczniejsza alternatywa dla brzuszków. Połóż się na plecach, z rękoma pod kręgosłupem lędźwiowym. Postaw jedną stopę na podłożu. Utrzymując prosty kręgosłup i nie wyciągając głowy do przodu, podnieś 10 razy łopatki z podłoża, używając do tego mięśni brzucha. Następnie powtórz tę serię po zamianie nóg.

5. Ćwiczenie – mostek bokiem.

Ułóż się na boku, na przedramieniu i biodrze. Utrzymując ciało w jednej linii, podnieś miednicę z podłoża. Wytrzymaj, licząc do 5 i opuść. Możesz powtórzyć to 5 lub 10 razy na stronę, w zależności od sił.

6. Ćwiczenie – ptak – pies.

To ćwiczenie doskonali ochronną stabilizację kręgosłupa mięśniami. Zacznij od neutralnego klęku podpartego. Trzymając cały tułów sztywno jak zamurowany, podnieś przeciwległą rękę i nogę. Utrzymaj sekundę i opuść. Powtórz na przemian 10 lub 20 razy, w zależności od sił.

Ten krótki zestaw, stosowany regularnie może być właśnie tym wzmocnieniem, jakiego potrzebuje twój kręgosłup lędźwiowy. Pamiętaj, że systematyczność jest kluczowa, a jeśli już nie możesz ćwiczyć danego dnia, postaw na dynamiczny spacer.

Jak oceniasz ten post?

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 31

Brak ocen. Oceń jako pierwszy(a)

Dodaj komentarz
Bonusy do zamówienia

Ebook + instrukcje video

Bezpłatna dostawa

Kurierem na terenie całej Polski

100% Bezpieczne płatności

Przelewy / Blik / Karty płatnicze