Pozycja siedząca czy stojąca w pracy przy komputerze, co wybrać?

Pozycja siedząca czy stojąca w pracy przy komputerze, co wybrać?

Pozycja siedząca przy biurku, najczęściej podczas wykonywania pracy, nie dość, że zmniejsza wydajność oraz jej jakość, to jeszcze jest przyczyną wielu chorób XXI wieku i znacząco obniża długość naszego życia. Uczeni z Uniwersytetu w Queensland wyliczyli, że godzina siedzenia dziennie skraca statystycznie życie o 22 minuty. Czy można temu jakoś zapobiec? Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się jak uniknąć nieprzyjemnych skutków tego zjawiska, oraz poprawić ergonomię w pracy.

Praca siedząca przy komputerze i jej negatywne konsekwencje.

Pozycja siedząca przy biurku jest przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych w obecnym świecie, dlatego siedzenie nazywane jest również nowym paleniem. Coraz więcej specjalistów od chorób zawodowych i ergonomii pracy alarmuje, że pozycja siedząca ma znaczny wpływ na jakość naszego życia.

Przy czym najczęściej spotykanymi schorzeniami wielogodzinnego siedzenia, są:

 • bóle szyi i karku 
 • bóle pleców,
 • bóle nadgarstków,
 • mrowienie stóp,
 • skrzywienia kręgosłupa
 • wady postawy, w tym bawoli kark,
 • opuchlizna i ciężkość nóg.

Dodatkowo pozycja siedząca sprzyja problemom z krążeniem, cholesterolem, wzrostem otyłości i depresji wśród pracowników, pogarsza koncentracja i zmniejsza kreatywność.

Czy praca stojąca przy biurku elektrycznym, jest zdrowa? 

 1. Pozycja stojąca przy biurku elektrycznym aktywizuje mięśnie kręgosłupa, przez co zapobiega ich osłabieniu, co w konsekwencji zmniejsza ryzyko wystąpienia bólu pleców, a także w porównaniu do pozycji siedzącej, odciążą kręgosłup o 40%, co ma znaczący wpływ na poprawę jakości naszej pracy przy biurku. Dzieje się tak dlatego, że pozycja stojąca jest naturalną postawą, ponieważ w zgodzie z naturą zostaliśmy stworzeni do ruchu, nie do siedzenia
 2. Dodatkowo praca przy biurku elektrycznym nastojąco aktywizuje pompę mięśniową, która sprawia, że nasza krew dociera prawidłowo do całego organizmu i nie jest zatrzymywana przez ucisk, który pojawia się w pozycji siedzącej.
 3. Badania przeprowadzone nad czynnikami sprzyjającymi kreatywności i koncentracji potwierdziły, że stanie przy biurku sprawia, że myślimy i pracujemy szybciej oraz skuteczniej
 4. Samo stanie pozwala spalić o 20% kalorii więcej niż siedzenie, co przeciwdziała otyłości oraz zachęca nasz organizm do efektywniejszej i wydajniejszej pracy.
Przeczytaj wpis:  Ranking foteli ergonomicznych [TOP5] - wybieramy najlepsze fotele

Biurko elektryczne do pracy na stojąco z możliwością regulacji wysokości blatu stołu jest idealnym rozwiązaniem w opisanych powyżej problemów, w związku z pracą siedząca, na który już dawno temu zdecydowały się największe firmy takie jak Google, czy Apple.

Jeśli pracujesz zdalnie i chciałbyś zadbać o siebie oraz uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości pracy na siedząco, to zakupbiurka elektryczne do pracy na stojąco z możliwością regulacji wysokości blatu stołu pozwoli zaoszczędzić Ci nie tylko czas, ale sprawi również, że twoja praca stanie się bardziej ergonomiczna. Przez zmianę pozycji podczas pracy, wpłyniesz pozytywnie na Twój kręgosłup, zdrowie i efektywność wykonywanych zadań.

Jak oceniasz ten post?

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak ocen. Oceń jako pierwszy(a)

Dodaj komentarz
Bonusy do zamówienia

Ebook + instrukcje video

Bezpłatna dostawa

Kurierem na terenie całej Polski

100% Bezpieczne płatności

Przelewy / Blik / Karty płatnicze