Wdowi garb, a praca przed komputerem objawy, leczenie, zestawy ćwiczeń i profilaktyka. Dowiedz jak się go pozbyć - poradnik.

Wdowi garb, a praca przed komputerem: objawy, leczenie, zestawy ćwiczeń i profilaktyka. Dowiedz jak się go pozbyć.

Dbanie o utrzymanie idealnej postawy, jednocześnie pracując przed komputerem, to nie lada wyzwanie. Wiele osób próbuje zrównoważyć długie godziny przed monitorem wieczorną sesją jogi albo dłuższym spacerem. Niestety czasami to nie wystarcza, jesteśmy zbyt przytłoczeni pracą, stresem i ciężarem codziennych obowiązków.. 

U niektórych osób, w zależności od różnych czynników, na karku pojawia się widoczna wypukłość. Niektórzy akceptują tę zmianę, zrzucając winę na mijające lata albo uważając, że niewiele już można z tym zrobić. Zazwyczaj nie jest do dobre podejście, a pozbycie się uciążliwego garbu jest łatwiejsze, niż Ci się wydaje.

Wdowi garb – co to jest?

Wdowim garbem nazywa się dolegliwość, która polega na pojawieniu się wyniosłości tkanek, czyli po prostu garbu na granicy karku i pleców. Określana też czasem jako bawoli kark, niegdyś była obserwowana głównie u starszych kobiet. Jednak współcześnie ten problem przysyła coraz więcej, coraz młodszych ludzi do gabinetu specjalistów. 

Przyczyn tego zjawiska może być wiele, ale obecny nadmiar pacjentów prawdopodobnie wynika z większej niż kiedykolwiek ilości osób pracujących na siedząco, w nienaturalnych pozycjach, przewlekle zestresowanych i obciążonych emocjonalnie, które na domiar złego nie znajdują czasu na zdrową ilość codziennego ruchu.

Bawoli kark to nieprzyjemna dolegliwość, ale dobre wiadomości są takie, że jeśli poświęcisz odrobinę uwagi swoim nawykom i zastosujesz kilka wskazówek, jest spora szansa że, ten problem Cię nie dotknie. A może już zmagasz się z tą dolegliwością? W takim razie tym bardziej zachęcam do uzbrojenia się wiedzę, która pomoże Ci się z tym uporać!

Wdowi garb – objawy

Bawoli garb sam w sobie potrafi być bolesny w dotyku. Poza łatwo rozpoznawalnym tłuszczowym zgrubieniem, wdowi garb może dawać też szereg innych objawów. 

Przeczytaj wpis:  Fotel ortopedyczny - kiedy warto go wybrać i jakie są jego korzyści? 🪑💪🌟

Jeśli chodzi o sylwetkę, zazwyczaj głowa jest mocno wysunięta do przodu, tak samo jak ramiona. Klatka piersiowa jest w związku z tym ściśnięta, skompresowana. Natomiast górna część pleców jest mocno zaokrąglona, wręcz zgarbiona. 

Takie zmiany w ułożeniu ciała mogą powodować kolejne dolegliwości, wynikające z ucisku korzeni nerwowych, takie jak bóle, drętwienia i mrowienia całych kończyn górnych, oraz inne, takie jak bóle głowy, szumienie w uszach, mdłości, objawy przypominające zawał serca, zgrzytanie zębami, a w poważniejszych przypadkach utrudnione oddychanie i ograniczenie ruchomości ramion i tułowia. 

Mogą pojawiać się również obrzęki palców, osłabienie siły i zręczności przy chwytaniu przedmiotów. Nie jest to zatem dolegliwość, którą powinno się akceptować, ale aktywnie z nią walczyć, nawet jeśli wydaje się to trudne.

lekarz ustawia prawidłowo szyję i głowę pacjentki

Wdowi garb – przyczyny

Przyczyny pojawienia się wdowiego garbu mogą być różne. Najczęściej u młodych, ogólnie zdrowych osób,ta dolegliwość pojawia się w związku z pracą przez wiele godzin dziennie w nieodpowiedniej pozycji siedzącej, często przed komputerem. Poprzez ciągłe wysuwanie głowy do przodu, przeciążone mięśnie nie radzą sobie z utrzymaniem jej równo nad tułowiem. Barki często wysuwają się do przodu podczas długiej pracy z użyciem klawiatury i myszki. 

Jeśli dodatkowo zabraknie ćwiczeń fizycznych i odpowiednio długiego snu w poprawnej pozycji, ryzyko pojawienia się problemu rośnie.

Innymi przyczynami pojawiania się bawolego garbu są:

  • osteoporoza, zwłaszcza u kobiet w wieku pomenopauzalnym
  • wrodzone czynniki genetyczne (rzadko)
  • problemy ze wzrokiem w związku z instynktownym wysuwaniem głowy do przodu, aby lepiej widzieć
  • kręgozmyk lub inne schorzenia kręgów.

Wdowi garb jak się go pozbyć? Skuteczne leczenie i rehabilitacja

Na szczęście, aby pozbyć się wdowiego garbu, bardzo rzadko niezbędna jest operacja. Na ogół, zależnie od przyczyny powstania dolegliwości, pomoże ortopeda lub fizjoterapeuta. 

Pozbycie się wdowiego garbu polega na przyczynowym leczeniu, a więc zazwyczaj zapewnieniu ergonomicznych warunków pracy, przywyknięciu do utrzymywania zdrowej postawy i skorygowaniu deformacji poprzez ćwiczenia i czasami poddawanie się masażom lub terapii manualnej. Czasami fizjoterapeuci decydują się na użycie metod specjalnych, takich jak PNF, masaż tkanek głębokich czy kinesiotaping (oklejanie specjalnymi, elastycznymi plastrami). 

Przeczytaj wpis:  Jak poprawić ergonomię pracy przy komputerze? Praktyczne wskazówki

Jeśli natomiast przyczyną problemu są dolegliwości psychiczne, rozwiązaniem może okazać się terapia psychologiczna lub leczenie psychiatryczne. Zwyczajowa nazwa tej przypadłości, jak można się domyślić, pochodzi od dwóch czynników ryzyka, jakimi są trauma psychiczna i płeć żeńska

kobieta leżąca na brzuchu, która ma masowaną szyję
źródło: Woman photo created by valuavitaly – www.freepik.com

Ćwiczenia na wdowi garb

Zestaw ćwiczeń na wdowi garb powinien być dobrze przemyślany i indywidualnie dobrany przez specjalistę, jeśli problem jest poważny. Natomiast jeśli dopiero zaczynasz podejrzewać u siebie tę przypadłość albo zależy Ci na profilaktyce, możesz wypróbować poniższe ćwiczenia, jednak pamiętaj, aby nie zastępować nimi wizyty u lekarza lub fizjoterapeuty, oraz ich wskazówek dostosowanych specjalnie do Ciebie.

1. Stań, plecami opierając się o ścianę. Pięty powinny być mniej więcej w odległości 15 cm od ściany. Podnieś ręce do góry, zgięte w łokciach (tak jak w geście poddania się) i oprzyj je o ścianę. Ćwiczenie na wdowi garb polega na cofnięciu głowy, dociskając kark i potylicę do ściany za Tobą. Przyciągnij przy tym zdecydowanie brodę do mostka, tworząc podwójny podbródek. Utrzymaj tę pozycję przez 10 sekund i powtórz 10 razy.

2. Stań twarzą do kąta prostego dwóch ścian. Oprzyj przedramiona na każdej ze ścian, tak jakbyś chciał utworzyć kwadrat z kąta i swojego ciała. W tej pozycji, utrzymując głowę cofniętą, a brodę przyciągniętą do mostka jak w poprzednim ćwiczeniu, pozwól swojemu tułowiu opaść w stronę kąta. Jest to nieznaczny ruch, ale powinieneś poczuć jak twoje łopatki zbliżają się do siebie, a mięśnie piersiowe się rozciągają. Powtórz w wolnym tempie 15 razy.

3. Połóż się na plecach, na podłodze lub macie. Wsuń dłoń pod głowę. Następnie, utrzymując identyczną pozycję głowy jak w powyższych ćwiczeniach na wdowi garb, unieś ją delikatnie nad swoją dłoń, na około centymetr. Powinieneś czuć swoje włosy na dłoni, ale nie ciężar głowy. Utrzymuj tę pozycję aż do momentu utraty siły lub naruszenia prawidłowości pozycji. Powtórz 5 razy, z odpoczynkami między powtórzeniami.

Przeczytaj wpis:  Jak zapobiegać bólom kręgosłupa u dzieci i młodzieży podczas nauki zdalnej?

4. Nie zapominaj o codziennych, energicznych spacerach!

Wdowi garb – profilaktyka

Wiadomo, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Co zatem możesz zrobić aby uniknąć tej przypadłości?

  • Upewnij się, że jeśli nosisz okulary, są one dobrze dobrane.
  • Koniecznie zadbaj o właściwą ergonomię pracy przy komputerze, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Pomocny może okazać się porządny fotel ergonomiczny, najlepiej z wygodnym zagłówkiem do odpoczynku. To ułatwi Ci utrzymywanie prawidłowej postawy podczas codziennej pracy.
  • Śpij na plecach, na raczej cienkiej poduszce, lub na poduszce ortopedycznej.
  • Pracowanie przy komputerze na stojąco jest kojące dla całego kręgosłupa, a dodatkowo łatwiej jest upilnować właściwej pozycji głowy. Polecam wypróbowanie biurek elektrycznych do pracy na stojąco!
  • Staraj się utrzymywać zdrowy stan umysłu. Śmiało szukaj pomocy specjalistów, jeśli podejrzewasz depresję lub podobne stany.

Podsumowując, wdowi garb to powszechniejsza niż dawniej dolegliwość która uprzykrza życie coraz młodszym osobom. Jednak jeśli będziesz dbać o ergonomię swojej pracy, utrzymywać zdrowy poziom aktywności ruchowej i w razie pojawienia się problemu zajrzysz do gabinetu specjalisty, najprawdopodobniej szybko wrócisz do formy.

Jak oceniasz ten post?

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 8

Brak ocen. Oceń jako pierwszy(a)

Dodaj komentarz
Bonusy do zamówienia

Ebook + instrukcje video

Bezpłatna dostawa

Kurierem na terenie całej Polski

100% Bezpieczne płatności

Przelewy / Blik / Karty płatnicze