Obecnie, możesz odnieść wrażenie, że przeciętny człowiek robi dla swojego zdrowia tyle dobrego, jak jeszcze nigdy przedtem w historii. Wszyscy są świadomi, a wiele osób sumiennie przestrzega zasad zdrowego żywienia, coraz mniej osób pali, a siłownie mają więcej stałych bywalców, niż kluby.
Jednak coraz młodsze osoby trafiają do gabinetów specjalistów z problemami zdrowotnymi i dysfunkcjami układu ruchu, niegdyś zarezerwowanymi dla osób starszych lub ciężko pracujących, a średnia długość życia w Polsce obniżyła się po raz pierwszy od dziesięcioleci. Jak to możliwe?
Spis treści
Brak prawidłowej postawy przy komputerze – negatywne konsekwencje.
Ogromny wpływ na Twoje zdrowie mają te czynności, które wykonujesz przez wiele godzin, codziennie, konsekwentnie. Niestety, o ile nie jesteś pracownikiem fizycznym, istnieje duża szansa, że większość swojego dnia spędzasz w pozycji siedzącej przy komputerze.
Jeśli twoje nawyki nie są idealne, a stanowisko pracy niedopasowane, to odczucie negatywnych skutków siedzenia jest tylko kwestią czasu. Brak prawidłowej postawy przy komputerze w połączeniu z siedzeniem zbyt długo może powodować różne problemy zdrowotne, takie jak:
- bóle pleców i karku, głowy, stawów i utratę sprawności z powodu przyzwyczajania ciała do niekorzystnych pozycji
- utrudnione oddychanie
- zespół cieśni nadgarstka
- zwiększone ryzyko otyłości, cukrzycy i chorób serca
oraz wiele innych.
Prawidłowa postawa przy komputerze- co robić?
Na szczęście, pomimo tego, że siedzenie jest szkodliwe, wystarczy kilka dobrych nawyków i odpowiednie wyposażenie, aby twoja pozycja przy komputerze była znacznie mniej obciążająca dla Twojego organizmu. Spróbuj zastosować 4 poniższe kroki.
- Zawsze siedź tak głęboko wsunięty w siedzisko, jak to tylko możliwe. Jeśli Twój fotel nie jest wyprofilowany tak, aby podtrzymywać dolną część pleców, to sprawdź nasze krzesła biurowe ergonomiczne, które jako produkty medyczne posiadają taką opcję w standardzie.W przypadku braku budżetu na nowy fotel użyj poduszki. Szczególnie polecam pompowane, gdyż możesz je dopasować do każdego oparcia
- Utrzymuj górną część pleców prosto, unikaj nachylania się nad biurkiem. Nie pozwól swoim barkom wysunąć się zbytnio do przodu, w razie potrzeby przysuń biurko bliżej. Głowę utrzymuj nad tułowiem, z intencją wysunięcia jej jak najwyżej.
- Postaw obie stopy w całości na podłodze. Pozycja rąk również jest ważna. Używając myszki i klawiatury, nie zginaj nadgarstków, w razie potrzeby użyj podkładki pod mysz z poduszką żelową.
- Jeśli przenosisz wiele dokumentów i innych przedmiotów z jednej strony biurka na drugą, pamiętaj, żeby do obrotu użyć krzesła obrotowego (jeśli z takiego korzystasz) zamiast własnego tułowia. Co więcej, jeśli coś spadnie Ci na podłogę, mimo że jest to nieintuicyjne: wstań, kucnij, podnieś przedmiot i ponownie usiądź. Twój kręgosłup Ci za to podziękuje. Spróbuj oddychać brzuchem, poruszając przeponą, zamiast klatką piersiową.
Podsumowując, prawidłowa postawa przy komputerze może znacząco zmniejszyć szkodliwy wpływ siedzenia na Twoje zdrowie i jakość życia. Zmiana nawyków zawsze jest możliwa, a zazwyczaj dla zoptymalizowania pozycji przy komputerze wystarczą małe poprawki i odrobina uwagi.
Warto również zapoznać się z naszym poradnikiem o tym jak powinna wyglądać ergonomia stanowiska komputerowego