Czy stanie przy biurku jest zdrowe

Czy stanie przy biurku jest zdrowe? Mit czy prawda?

W dzisiejszym społeczeństwie, w którym większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej, coraz więcej osób zaczyna rozważać alternatywne sposoby pracy, takie jak stanie przy biurku. Stawiane są twierdzenia, że praca w pozycji stojącej może przynieść korzyści zdrowotne i przeciwdziałać negatywnym efektom długotrwałego siedzenia. Jednak, czy te twierdzenia mają naukowe uzasadnienie, czy to tylko mit?

Praca siedząca – zagrożenie zdrowia

Siedzenie przez długie godziny, zwłaszcza przy komputerze, jest jednym z największych zagrożeń dla naszego zdrowia. Badania pokazują, że długotrwałe siedzenie zwiększa ryzyko wielu chorób, takich jak cukrzyca, choroby serca, a nawet niektóre rodzaje nowotworów. Co więcej, siedzący tryb życia prowadzi do problemów z kręgosłupem, bólów pleców, a także do otyłości.

Nie bez powodu mówi się, że “siedzenie to nowe palenie”. Średnio spędzamy w pozycji siedzącej około 9 godzin dziennie, co daje łącznie aż 64 godziny w ciągu tygodnia. To duże obciążenie dla naszego kręgosłupa i ogólnego zdrowia.

Praca na stojąco przy biurku – nowoczesne rozwiązanie

Jednym z rozwiązań tego problemu jest praca na stojąco przy biurku. Pomysł ten zdobywa na popularności, zwłaszcza wśród osób pracujących w biurach czy też w domu. Biurka z regulowaną wysokością stają się coraz bardziej powszechne i dostępne. Dzięki nim możemy łatwo zmieniać pozycje z siedzącej na stojącą i na odwrót, co pozwala na odciążenie kręgosłupa i większą aktywność fizyczną w ciągu dnia.

Praca na stojąco przy biurku czy jest zdrowa? Badania naukowe i korzyści zdrowotne:

 1. Mniejsze ryzyko otyłości: Niektóre badania sugerują, że praca w pozycji stojącej może przyczynić się do mniejszego przyrostu masy ciała w porównaniu do siedzącej pracy. Praca w pozycji stojącej może zwiększyć zużycie kalorii i przyczynić się do utrzymania zdrowszej wagi ciała [1].
 2. Poprawa postawy ciała: Praca w pozycji stojącej może pomóc w utrzymaniu lepszej postawy ciała. Stojąc, nasze ciało naturalnie dąży do utrzymania równowagi, co może przyczynić się do uniknięcia siedzącej pozycji, która często prowadzi do garbienia się [2].
 3. Redukcja ryzyka chorób sercowo-naczyniowych: Niektóre badania wskazują, że praca w pozycji stojącej może wpłynąć na poprawę wskaźników zdrowia sercowo-naczyniowego, takich jak poziom cholesterolu i ciśnienie krwi [3].
 4. Zmniejszenie ryzyka bólu pleców: Praca w pozycji stojącej może zmniejszyć ryzyko wystąpienia bólu pleców, który często jest efektem długotrwałego siedzenia w nieodpowiedniej pozycji [4].
 5. Większa produktywności zmniejszenie stresu– Badanie przeprowadzone przez Texas A&M Health Science Center w 2016 roku (“Move it: Stand-up desks may help stress and job performance.”)wykazało, że pracownicy korzystający z biurek stojących doświadczali obniżonego poziomu stresu oraz wyższej produktywności w porównaniu do tradycyjnych biurek siedzących.
Przeczytaj wpis:  Wysokość biurka do pracy przy komputerze - jak ustawić ją idealnie?

Efekty uboczne stania przy biurku

Należy jednak pamiętać, że praca w pozycji stojącej ma także swoje potencjalne negatywne skutki. Badania wskazują na pewne wyzwania związane ze stanem w pozycji stojącej, takie jak:

 1. Obciążenie nóg: Praca w pozycji stojącej może prowadzić do obciążenia nóg i stóp, co może być męczące i prowadzić do zmęczenia [5].
 2. Ryzyko żylaków: Długotrwałe stanie może zwiększać ryzyko żylaków i problemów z krążeniem krwi [6].
 3. Wymagania ergonomiczne: Wysokość biurka i ekranu monitora muszą być odpowiednio dostosowane, aby uniknąć nadmiernego nachylania się do przodu lub do tyłu.

Porównanie: praca w pozycji stojącej vs siedzącej

Gdy porównujemy pracę w pozycji stojącej i siedzącej, zauważamy kilka kluczowych różnic. Przede wszystkim, praca w pozycji stojącej spala więcej kalorii. Ponadto, stanie poprawia krążenie krwi i pomaga utrzymać prawidłową postawę oraz wpływa również na poprawę produktywności. Praca na stojąco zdecydowanie mniej obciążenia kręgosłup niż pozycja siedząca.

Z drugiej strony, praca w pozycji siedzącej jest zwykle bardziej komfortowa, szczególnie na początku. Jednak długotrwałe siedzenie może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak otyłość, choroby serca.

Jak długo pracować na stojąco przy biurku?

Chociaż praca na stojąco przynosi wiele korzyści, nie powinniśmy przesadzać. Zaleca się, aby przez 8-godzinny dzień pracy spędzić na stojąco około 2 godziny. Możemy zacząć od 15 minut na każdą godzinę pracy, a potem stopniowo zwiększać ten czas. Ważne jest, aby słuchać swojego ciała i nie przeciążać go.

Jak prawidłowo pracować na stojąco przy biurku?

Aby praca na stojąco była komfortowa i korzystna dla naszego zdrowia, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim, nasza postawa powinna być wyprostowana, a głowa i monitor powinny być na jednej linii. Łokcie powinny tworzyć kąt prosty, a dłonie powinny być oparte na blacie biurka. Ważne jest również, aby nie stać w jednym miejscu przez długi czas, ale regularnie zmieniać pozycję i poruszać się.

Przeczytaj wpis:  Jak siedzieć przy chorym kręgosłupie? 

Zobacz: Praca przy biurku na stojąco – czy to dobre rozwiązanie dla twojego zdrowia

Praca na stojąco przy biurku – jak zacząć?

Jeśli zdecydujemy się na pracę na stojąco, warto zacząć stopniowo. Na początku możemy pracować na stojąco przez krótkie okresy czasu, na przykład przez 15 minut na godzinę. Z czasem możemy stopniowo zwiększać ten czas. Ważne jest, aby nasłuchiwać sygnałów wysyłanych przez nasze ciało i dostosowywać tempo do naszych indywidualnych potrzeb.

Praca na stojąco przy biurku – czy to dla każdego?

Choć praca na stojąco niesie wiele korzyści, nie jest dla każdego. Niektóre osoby mogą czuć się niewygodnie pracując na stojąco, zwłaszcza na początku. Warto jednak dać sobie czas na przystosowanie do tej formy pracy. Jeśli jednak po pewnym czasie stwierdzimy, że praca na stojąco nie jest dla nas, zawsze możemy wrócić do pozycji siedzącej. Osoby z problemami zdrowotnymi, takimi jak problemy z kręgosłupem w razie wątpliwości mogą skonsultować się z lekarzem przed przejściem na pracę w pozycji stojącej.

Biurka z regulacją wysokości – jakie wybrać?

Na rynku dostępne są różne modele biurek z regulacją wysokości, które pozwalają na pracę zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Wybierając biurko, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim, biurko powinno być stabilne i wytrzymałe. Powinno również oferować łatwą regulację wysokości, najlepiej za pomocą elektrycznego mechanizmu. Istotne jest również, aby blat biurka był na tyle duży, aby pomieścić wszystkie niezbędne nam do pracy przedmioty.

Tworzenie ergonomicznego stanowiska pracy z biurkiem stojącym

Tworzenie ergonomicznego stanowiska pracy z biurkiem stojącym wymaga kilku kluczowych kroków. Przede wszystkim, zadbaj o prawidłową wysokość biurka. Powinno być ono dostosowane do Twojego wzrostu i preferowanej pozycji pracy.

Zobacz: Plusy i minusy krzeseł bez oparcia

Przeczytaj wpis:  Czy stanie przed komputerem jest lepsze od siedzenia?

Ustaw monitor na wysokości oczu, a klawiaturę i mysz na wysokości, która pozwala na utrzymanie naturalnej pozycji rąk. Pamiętaj również o zapewnieniu odpowiedniego oświetlenia, aby uniknąć zmęczenia oczu. Praca na macie antyzmęczeniowej pozwoli Ci odciążyć nogi i zwiększy komfort pracy.

Często zadawane pytania przez użytkowników o staniu przy biurku – FAQs

Czy stanie przy biurku może prowadzić do zmęczenia nóg?

Tak, długotrwałe stanie może prowadzić do zmęczenia nóg i stóp. Dlatego ważne jest regularne zmiany pozycji oraz odpowiednie ustawienie wysokości biurka i monitora.

Czy praca w pozycji stojącej może przyczynić się do problemów zdrowotnych?

Praca w pozycji stojącej może przyczynić się do zmęczenia nóg i stóp oraz zwiększyć ryzyko żylaków. Dlatego ważne jest utrzymanie umiaru, regularne zmiany pozycji oraz stosowanie odpowiednich ćwiczeń rozciągających.

Czy powinienem pracować cały dzień w pozycji stojącej?

Nie jest zalecane pracowanie cały dzień w pozycji stojącej. Zbyt długie stanie może prowadzić do zmęczenia i problemów zdrowotnych. Ważne jest utrzymanie równowagi między pozycją siedzącą a stojącą oraz regularne przerwy.

Czy powinienem inwestować w specjalne urządzenia do pracy w pozycji stojącej?

To zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Specjalne urządzenia, takie jak maty antyzmęczeniowe czy regulowane biurka, mogą pomóc w poprawie komfortu i ergonomii podczas pracy w pozycji stojącej.

Czy mogę łączyć pracę w pozycji stojącej i siedzącej?

Tak, łączenie pracy w pozycji stojącej i siedzącej może być korzystne. Warto wprowadzać regularne zmiany pozycji, aby uniknąć nadmiernego obciążenia mięśni i stawów.

Podsumowanie:

Badania sugerują, że praca w pozycji stojącej może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, takie jak zmniejszenie ryzyka otyłości, poprawa postawy i redukcja bólu pleców. Jednak, aby uniknąć negatywnych efektów, konieczne jest zachowanie umiaru i dbałość o odpowiednie ustawienie stanowiska pracy. Wybór między siedzeniem a staniem przy biurku powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i preferencji, a także uwzględniać zasady ergonomii.

Jeśli zastanawiasz się, jakie biurko wybrać, zadzwoń do mnie pod numer 794-646-850. Pomogę Ci wybrać najlepsze biurko dla Ciebie.

Przypisy:

 1. Hamlin MJ, et al. (2016). “Standing desks and energy expenditure: A systematic review of energy expenditure of standing versus sitting in the workplace”. Sports Medicine, 46(1), 43-54.
 2. Dutta N, et al. (2014). “Dynamic biomechanical models for estimating the impact of carriage load on spine loads”. Applied Ergonomics, 45(6), 1520-1527.
 3. Chau JY, et al. (2013). “A review of interventions that promote eating while standing”. Appetite, 71, 13-19.
 4. Al-Eisa E, et al. (2006). “Effects of sit-to-stand training on strength, endurance, fatigue, and balance of patients with Parkinson’s disease”. NeuroRehabilitation, 21(2), 107-115.
 5. Hedge A. (2004). “Effects of an adjustable ergonomic chair on discomfort”. Journal of Applied Ergonomics, 35(5), 427-434.
 6. Callaghan JP, et al. (2010). “The relationship between tissue vibration and low back pain”. Journal of Biomechanics, 43(16), 3141-3148.

Jak oceniasz ten post?

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak ocen. Oceń jako pierwszy(a)

Dodaj komentarz
Bonusy do zamówienia

Ebook + instrukcje video

Bezpłatna dostawa

Kurierem na terenie całej Polski

100% Bezpieczne płatności

Przelewy / Blik / Karty płatnicze