Czy stanie przed komputerem jest lepsze od siedzenia

Czy stanie przed komputerem jest lepsze od siedzenia?

Przed komputerem spędzamy po kilka, a niekiedy nawet kilkanaście godzin dziennie. Wpływa to niekorzystnie na postawę, co w konsekwencji może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i bólu kręgosłupa. Jeżeli chcemy takich dolegliwości uniknąć, warto nie tylko postawić na zakup odpowiednio dobranego krzesła oraz biurka, ale również zadbać o zdrową pozycję.

Jaka pozycja siedząca jest najlepsza?

Siedzenie za biurkiem jest to standardowa forma pracy dla zatrudnionych w korporacji czy freelancerów. Tak samo w przypadku uczniów lub studentów – czas spędzony przy biurku podczas odrabiania lekcji bądź grania w ulubione gry komputerowe, jest często wielogodzinny. Aby uniknąć bólu kręgosłupa czy wad postawy, warto zdecydować się na optymalną pozycję podczas siedzenia.

Zobacz: ranking foteli ergonomicznych

Odpowiednia pozycja siedząca zmniejsza ryzyko bólu pleców i wad postawy

Która z siedzących pozycji okaże się najlepszym rozwiązaniem, minimalizując ryzyko wad postawy, a jednocześnie odciążając kręgosłup? Oczywiście ta, która zapewni odpowiednie podparcie dla lędźwiowego odcinka, którego ból czy dyskomfort należy do jednych z najczęstszych dolegliwości, jeśli chodzi o kręgosłup.

Aby odciążyć kręgi obejmujące odcinek lędźwiowy oraz zapobiec pogłębionej lordozie, warto przyjąć optymalną pozycję siedzącą. Odchyl całe ciało do tyłu, następnie cofnij głowę, jednocześnie dbając o prawidłowe ustawienie barków – nie mogą one wysuwać się za bardzo do przodu.

Zobacz: prawidłowa wysokość biurka

Czy stanie obciąża kręgosłup?

Alternatywą dla pozycji siedzącej może być pozycja stojąca? Jednak czy rzeczywiście stanowi ona korzystniejsze rozwiązanie, jeśli chodzi o zdrowie naszego kręgosłupa? Badania wykazują, że siedzenie powoduje nawet do 40% większe obciążenie, a co za tym idzie wywoływanie nacisku na kręgi, niż ma się to w przypadku pozycji stojącej.

Przeczytaj wpis:  Jakie są różnice między fotelami ergonomicznymi a tradycyjnymi?

Zobacz: jakie biurko z regulacją wysokości wybrać

Warto jednak pamiętać o zachowaniu umiaru, zmieniając pozycję jak najczęściej jest to możliwe, gdyż długotrwałe stanie może być przyczyną problemów z krążeniem krwi w okolicach łydek.

Jak siedzenie wpływa na kręgosłup?

Lekarze już od wielu lat alarmują, że długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej może być powodem wielu problemów zdrowotnych, w tym tych, związanych z kręgosłupem. Kilku czy kilkunastogodzinne siedzenie może przyczynić się przede wszystkim do wystąpienia dolegliwości bólowych obejmujących w szczególności odcinek szyjny oraz lędźwiowy.

Gdy długotrwałe utrzymywana pozycja siedzącą towarzyszy nam na co dzień, możemy spodziewać się również powstania wad postawy, takich jak kifoza, skolioza czy lordoza. Siedzenie za biurkiem sprzyja również takim schorzeniom jak wdowi garb czy przeciążenie odcinka szyjnego kręgosłupa oraz obręczy barkowej.

Zobacz: fotel dla programisty zhuo challenger

Czy warto pracować na stojąco?

Biurko stojące to typ nowoczesnej technologii, która została wynaleziona w celu poprawy samopoczucia i wydajności osób, spędzających w ten sposób po kilka godzin dziennie, czy to pracując, czy ucząc się lub grając na komputerze.

Badania naukowe wykazały, że zbyt długie siedzenie jest szkodliwe zarówno dla naszego ciała i umysłu. Spowodowało to zmianę w myśleniu wielu ludzi, którzy zdali sobie sprawę, że wielogodzinne siedzenia może doprowadzić do rozwoju chorób takich jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, choroby serca czy udary mózgu, a w konsekwencji w znacznym stopniu skrócić ich życie.

Zobacz: praca przy biurku na stojąco – 6 zasad

Dlatego w ostatnim czasie coraz bardziej stają się popularne biurka stojące. Czy są lepsze niż standardowe? Mają swoje zalety, ale również wady. Poznajmy je.

Zalety pracy na stojąco:

  • Więcej spalonych kalorii – stojąc pozbywa się 88 kalorii na godzinę, natomiast siedząc 80 kalorii
  • Mniejszy ból pleców – kilkugodzinne siedzenie powoduje napięcie mięśni i powoduje ból pleców, zwłaszcza jeśli zachowujemy złą postawę.
  • Większa produktywność – badania wykazały, produktywność osób pracujących przy biurkach stojących może być nawet o 45% większa niż w przypadku osób biurek standardowych.
Przeczytaj wpis:  Biurka elektryczne do home office, dlaczego warto?

Wady pracy na stojąco:

  • Ból nóg i stóp – podczas długotrwałej pozycji stojącej wywierany jest nacisk na kolana, stopy a także biodra. W konsekwencji często pojawia się ból tych okolic.
  • Problemy z żyłami – zbyt długie przebywanie na nogach powoduje zastoje krwi w żyłach nóg, co prowadzi do powstawania żylaków

Jak oceniasz ten post?

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 1.5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak ocen. Oceń jako pierwszy(a)

Dodaj komentarz
Bonusy do zamówienia

Ebook + instrukcje video

Bezpłatna dostawa

Kurierem na terenie całej Polski

100% Bezpieczne płatności

Przelewy / Blik / Karty płatnicze