Koszyk
Czy warto pracować na stojąco?

Czy warto pracować na stojąco

O zagrożeniach płynących z siedzącego trybu życia napisano już wiele. Nadal jednak sporo osób rozgranicza siedzenie podczas odpoczynku i w pracy, a przecież w tej drugiej spędzamy równie dużo czasu. Czy zatem praca w biurze na stojąco jest korzystna dla zdrowia? Odpowiedź poniżej! 

Czy stanie przy biurku jest zdrowe?

Niewiele jest osób które po długotrwałej pracy przy biurku nie skarżyłoby się na ból pleców i drętwienie mięśni. Dlatego w wielu miejscach pracy można zaobserwować trend pracy biurowej na stojąco – przy specjalnych, najczęściej regulowanych elektrycznie biurkach

Choć przyzwyczajenie może podpowiadać inaczej, to właśnie postawa stojąca jest naturalna dla człowieka i także przy pracy warto dążyć do niej chociaż w pewnym zakresie. Ważne jest to szczególnie, jeśli poza pracą prowadzimy mało aktywny tryb życia. Codzienne długotrwałe siedzenie nie tylko może powodować dyskomfort i ból, ale też obciąża miednicę i kręgosłup powodując wady postawy, osłabiając krążenie, co w dalszej perspektywie może być nawet zagrożeniem życia! 

Już od wielu lat naukowcy zajmujący się chorobami cywilizacyjnymi wskazują, że jedną z głównych przyczyn ich powstawania jest siedzący tryb życia, niemal na równi z paleniem i niezdrową dietą. Dlatego właśnie praca biurowa mimo wszystko powinna być wykonywana choć do pewnego stopnia na stojąco.

Co daje praca na stojąco?

Praca na stojąco w biurze niesie ze sobą wiele korzyści, do najważniejszych możemy zaliczyć:

  • ulgę w bólu i zdrowe plecy – praca stojąca zdecydowanie odciąża mięśnie i kręgosłup;
  • poprawioną koncentrację – wynika ona z tego, że stanie jest naturalną postawą człowieka i od tysiącleci wiąże się z jego aktywnością, dlatego umysł wręcz podświadomie działa na wyższych obrotach;
  • wydajność i szybkość pracy – poza powyższymi powodami, stanie przy biurku powoduje, że chętniej wykonamy pracę szybciej, choćby po to, by udać się na odpoczynek;
  • lepsze spalanie kalorii – ze względu na wyższą aktywność mięśni, jest dość oczywiste, że stracimy ich przy okazji nieco więcej niż siedząc;
  • lepsze ukrwienie mózgu, które poza lepszą efektywnością, poprawi także zdolności komunikatywne, skracając na przykład czas potrzebny na spotkania w pracy;
  • rozwój siły i odporności na urazy mięśni;
  • przyśpieszone redukowanie poziomu cukru we krwi;
  • większą pewność siebie i energię.

Zobacz: jakie biurko do pracy na stojąco

Lista zalet zapewne mogłaby być o wiele dłuższa, lecz przedstawione najważniejsze korzyści powinny być wystarczającą zachętą, by spróbować stojącego trybu pracy. Badania naukowców z roku na rok poszerzają powyższą listę, co być może doprowadzi do tego, że taka forma pracy biurowej stanie się ogólnie przyjętym standardem.

Ile stać przy biurku?

Mimo wymienionych zalet pracy stojącej, zwłaszcza na początku mogą występować trudności z utrzymaniem prawidłowej postawy. Dlatego warto na przemian wykonywać pracę na stojąco i siedząco, zwiększając stopniowo czas utrzymywania pionowej postawy. Powinna ona osiągnąć maksymalną wartość około 2 godzin pracy stojącej dziennie, przynajmniej początkowo. Zanim ciało przyzwyczai się do takiej formy pracy, mogą występować bóle nóg, zwłaszcza łydek. 

By zminimalizować nieprzyjemne efekty, warto uskuteczniać drobne ruchy nóg, takie jak przestępowanie z nogi na nogę lub, jeśli to możliwe, lekkie ruchy w rytm muzyki. By móc komfortowo pracować stojąco przy biurku, nieodzowne będzie biurko regulowane elektrycznie.

Pozwala ono w mgnieniu oka zmienić wysokość, umożliwiając naprzemienną pracę w obu pozycjach, bez konieczności zmiany stanowiska. Warto korzystając z takiego biurka nadal utrzymywać prawidłową postawę: należy patrzeć przed siebie, bez pochylania lub podnoszenia głowy. Stanowisko pracy koniecznie trzeba wyregulować do swojego wzrostu tak, by łokcie były ułożone pod kątem prostym, zaś postawa była w pełni wyprostowana, bez garbienia się.

Zobacz: prawidłowa postawa przy komputerze

Biurka regulowane elektrycznie to mebel pozwalający na ergonomiczną, bezpieczną i wydajną pracę w każdym biurze. Nic zatem dziwnego, że staje się coraz częstszym widokiem wszędzie tam, gdzie konieczna jest długotrwała praca przy komputerze.

Jak oceniasz ten post?

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen. Oceń jako pierwszy(a)

Dodaj komentarz
Bonusy do zamówienia

Ebook + instrukcje video

Bezpłatna dostawa

Kurierem na terenie całej Polski

100% Bezpieczne płatności

Przelewy / Blik / Karty płatnicze