Koszyk
Jak dobrać odpowiednią wysokość biurka do pracy na stojąco?

Jak dobrać odpowiednią wysokość biurka do pracy na stojąco?

Biurka do pracy na stojąco to już nie tylko przejściowa moda – stały się one integralną częścią nowoczesnych biur. Dlaczego? Ponieważ pozwalają nam na pracę w bardziej naturalny sposób, chroniąc nas przed negatywnymi skutkami długotrwałego siedzenia. Jednak, aby czerpać pełnię korzyści z takiego rozwiązania, musisz dostosować wysokość biurka do swoich indywidualnych potrzeb. W tym artykule pokażemy Ci, jak to zrobić, aby praca na stojąco była komfortem i pełną ergonomią

Dlaczego wysokość biurka ma takie znaczenie?

Wybór odpowiedniej wysokości biurka jest kluczowy, ponieważ ma bezpośredni wpływ na Twoje zdrowie i wygodę podczas pracy. Złe dostosowanie może prowadzić do napięć mięśniowych, bólu pleców, a nawet problemów z kręgosłupem. Oto, dlaczego warto zwrócić szczególną uwagę na tę kwestię:

 • Ergonomia: Ergonomia to nauka zajmująca się dostosowywaniem środowiska pracy do indywidualnych potrzeb pracownika. Dobra ergonomia w biurze może poprawić komfort i wydajność pracy oraz zmniejszyć ryzyko urazów.
 • Zdrowie kręgosłupa: Długotrwałe siedzenie przy biurku może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych związanych z kręgosłupem, takich jak ból pleców czy problemy z postawą. Praca na stojąco może pomóc w zmniejszeniu tych zagrożeń, pod warunkiem odpowiedniego dostosowania wysokości biurka.
 • Poprawa krążenia krwi: Praca na stojąco może poprawić krążenie krwi i zmniejszyć ryzyko problemów z sercem i układem krążenia, które często występują u osób, które długotrwale siedzą.

Jak dobrać wysokość biurka?

Przed zakupem biurka do pracy na stojąco warto dokładnie zmierzyć swoje wymiary ciała. Oto kilka kroków, które pomogą Ci określić odpowiednią wysokość biurka

Pomiar wzrostu. Oto jak to zrobić:

 1. Stań prosto na płaskiej powierzchni, najlepiej bez obuwia.
 2. Upewnij się, że Twoje stopy są równoległe do siebie i lekko oddzielone.
 3. Zegnij ramię w łokciu, aby dłoń była równoległa do podłogi.
 4. Zmierz odległość od podłogi do wysokości Twojego łokcia. To Twoja podstawowa miara dla wysokości biurka.

Pomiar wysokości blatu: Jeśli masz już biurko, na którym chcesz pracować na stojąco, zmierz wysokość jego blatu. Jeśli dopiero planujesz zakup, warto wiedzieć, że standardowe biurka do pracy na stojąco mają regulowaną wysokość, która pozwala na dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb.

Jak dobrać optymalną wysokość biurka?

Optymalna wysokość biurka do pracy na stojąco zależy od Twoich indywidualnych wymiarów ciała. Zgodnie z zasadami ergonomii, biurko powinno być ustawione na tyle wysoko, aby Twoje przedramiona były zgięte pod kątem prostym, a Twoje dłonie spoczywały na blacie w równoległym ułożeniu do podłogi. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci dobrać odpowiednią wysokość biurka:

 • Standardowa wysokość biurka: Standardowe biurka do pracy na stojąco mają zazwyczaj wysokość około 70-90 cm. Warto jednak pamiętać, że te wymiary są dostosowane do osób o wzroście 170-180 cm. Jeśli jesteś niższą lub wyższą osobą, konieczne będzie dostosowanie wysokości blatu do Twoich indywidualnych potrzeb.
 • Zasada obliczania wysokości: Istnieje pewna zasada, która mówi, że od całkowitego wzrostu należy odjąć 100 cm i dodać 5-10 cm marginesu. Na przykład, jeśli masz wzrost 160 cm, odpowiednia wysokość biurka w pozycji siedzącej może wynosić około 60-70 cm.
 • Dopasowanie wysokości blatu: Jeśli masz biurko z regulowaną wysokością, dopasuj je tak, aby Twoje przedramiona były zgięte pod kątem prostym i Twoje dłonie spoczywały na blacie w równoległym ułożeniu do podłogi.

Czy istnieją inne czynniki wpływające na wybór wysokości biurka?

Oprócz indywidualnych wymiarów ciała, istnieje kilka innych czynników, które mogą wpływać na wybór wysokości biurka do pracy na stojąco. Oto kilka z nich:

 • Rodzaj pracy: Jeśli wykonujesz konkretne czynności podczas pracy na stojąco, na przykład rysowanie na stojąco lub montaż drobnych elementów, może być konieczne dostosowanie wysokości blatu do tych czynności.
 • Obuwie: Jeśli nosisz wysokie obuwie, takie jak obcasy, warto wziąć to pod uwagę przy wyborze wysokości biurka. Upewnij się, że wysokość blatu jest odpowiednio dopasowana, aby zapewnić komfort podczas pracy na stojąco.
 • Dodatkowe akcesoria: Jeśli planujesz korzystać z dodatkowych akcesoriów, takich jak podstawka pod monitor lub uchwyt na laptopa, upewnij się, że mają one regulację wysokości, aby można było je dopasować do Twoich indywidualnych potrzeb. Przydatna też będzie mata antyzmęczeniowa która będzie redukat zmęczenie podczas pracy na stojąco i umożliwiać wygodną pracę bez obuwia.

Podsumowanie

Dobór odpowiedniej wysokości biurka do pracy na stojąco jest kluczowy dla zapewnienia wygody i ergonomii podczas pracy. Pamiętaj, że indywidualne wymiary ciała są decydujące przy wyborze optymalnej wysokości. Mierząc swój wzrost, odległość odłokciową i dostosowując wysokość blatu, możesz stworzyć idealne warunki do efektywnej i komfortowej pracy na stojąco.

Chętnie pomogę Ci wybrać najlepsze biurko regulowane elektrycznie do Twojego wzrostu zadzwoń teraz 794-646-850!

Jak oceniasz ten post?

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 1 / 5. Liczba głosów: 1

Brak ocen. Oceń jako pierwszy(a)

Dodaj komentarz
Bonusy do zamówienia

Ebook + instrukcje video

Bezpłatna dostawa

Kurierem na terenie całej Polski

100% Bezpieczne płatności

Przelewy / Blik / Karty płatnicze