7 sposobów na poprawienie ergonomii pracy przy biurku

7 sposobów na poprawienie ergonomii pracy przy biurku

Sprawne wykonywanie zadań i obowiązków zawodowych osób wykonujących pracę siedzącą, ułatwia dobra organizacja stanowiska pracowniczego. Biurko i jego otoczenie powinno być urządzone w sposób ergonomiczny, jak najbardziej przystosowany do potrzeb użytkownika. Dzięki temu będziemy mogli pracować wydajniej i bardziej efektywnie.

Większa ergonomia to przyjemniejsza i bardziej wydajna praca

Techniczne warunki pracy, jakimi jest łatwy dostęp do niezbędnych akcesoriów oraz dostosowanie sprzętu i mebli do potrzeb pracownika, w istotny sposób wpływa na poczucie satysfakcji zawodowej, osiąganie wymiernych rezultatów działań oraz pozwala na szybszą realizację zadań.

Im zachowana jest większa ergonomia w miejscu pracy, tym bardziej będzie ona przyjemniejsza i mniej męcząca. Aby poprawić ergonomię pracy przy biurku, warto stosować się do kilku zasad:

Zainwestuj w specjalistyczny fotel ergonomiczny

Anatomiczna konstrukcja krzesła i funkcja regulacji pozwala dostosować kąt nachylenia oparcia, wysokość podłokietników oraz siedziska do wzrostu i sylwetki użytkownika. Ustaw parametry krzesła tak, by kolana były ustawione na jednej linii z biodrami, a stopy całą powierzchnią opierały się na podłodze – siedzisko nie może być zbyt wysokie ani za niskie. Korzystając ze specjalistycznego krzesła biurowego, minimalizujesz szkodliwe skutki długotrwałej pracy w pozycji siedzącej, jakimi jest przewlekły ból mięśni i schorzenia kręgosłupa. Ponadto dobrej jakości materiały, z których wykonane są fotele ergonomiczne, zapewniają wysoki stopień oddychalności, wpływając na komfort pracy, nawet w cieplejsze dni.

Zobacz: fotele ergonomiczne

Dopasuj wysokość biurka

Odległość blatu roboczego od podłoża powinna być tak ustawiona, by umożliwić ci swobodne położenie nadgarstków na klawiaturze. Upewnij się, że twoje ramiona tworzą kąt jak najbardziej zbliżony do prostego. Idealnym rozwiązaniem jest biurko o elektrycznie regulowanej wysokości, które umożliwia dostosowanie blatu do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Przeczytaj wpis:  Ergonomiczne biurko elektryczne - innowacyjne rozwiązanie dla komfortu pracy

Ustaw monitor komputera w odpowiednim miejscu

Abyś mógł wygodnie patrzeć na ekran monitora, umieść go na odpowiedniej wysokości. Górna krawędź ekranu powinna znajdować się na wysokości Twoich oczu.

Zobacz: ranking foteli

Połóż myszkę w odpowiedniej pozycji

Myszka powinna być ustawiona w taki sposób, aby twoje nadgarstki były wyprostowane. W celu uzyskania lepszego podparcia dla nadgarstków, możesz dodatkowo użyć podkładki pod myszkę.

Używaj podstawki pod laptopa

W przypadku pracy z laptopem, podnieś ekran na odpowiednią wysokość przy pomocy specjalnej podstawki. Dla uzyskania lepszej ergonomii, możesz w razie potrzeby podłączyć zewnętrzny monitor i klawiaturę.

Zobacz: jak wybrać fotel ergonomiczny

Wybierz odpowiednią klawiaturę

Rodzaj klawiatury, wielkość i rozstaw umieszczonej na niej klawiszy znacząco wpływa na wygodę pisania. Wybierz taką klawiaturę, by zapewniła Ci naturalne ułożenie dłoni i palców podczas pracy. Najbardziej ergonomiczna jest płaska klawiatura z miękkimi i cichymi przyciskami. Zadbaj też o odpowiednią odległość między brzegiem biurka a klawiaturą, która powinna wynosić więcej niż 10 cm.

Zaopatrz się w organizery i przyborniki biurowe

Zagospodaruj swoje stanowisko pracy w wygodny sposób i zadbaj o porządek na biurku. Różnego rodzaju organizery ułatwią Ci dostęp do potrzebnych materiałów i akcesoriów, co przyspieszy realizację zadań. Najczęściej używane sprzęty trzymaj w zasięgu ręki, co pozwoli Ci uniknąć przeciążania mięśni i stawów podczas sięgania po przedmioty.

Zobacz: Jakie obciążenia fizyczne występują na stanowisku biurowym

Urządzenie miejsca w sposób ergonomiczny zwiększa nie tylko wygodę, komfort i poczucie satysfakcji z pracy, ale również zapewnia bezpieczeństwo i ochronę zdrowia.

Jak oceniasz ten post?

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen. Oceń jako pierwszy(a)

Dodaj komentarz
Bonusy do zamówienia

Ebook + instrukcje video

Bezpłatna dostawa

Kurierem na terenie całej Polski

100% Bezpieczne płatności

Przelewy / Blik / Karty płatnicze