Długotrwała praca w pozycji siedzącej wiąże się z ryzykiem wystąpienia uciążliwych dolegliwości, do których najczęściej należą bóle i zniekształcenia kręgosłupa oraz problemy z krążeniem. Na jakie niedogodności jesteś narażony na stanowisku biurowym i jak im zapobiec? Poniżej przedstawiam, negatywne skutki siedzącego trybu życia i sposoby ich minimalizowania.
Spis treści
Jaki wpływ na kondycję Twojego organizmu ma praca siedząca?
Praca przy komputerze ma znaczący wpływ na Twoje zdrowie. Brak ruchu i pozycja zaburzająca prawidłowy przepływ krwi, przyczyniają się do powstania i rozwoju schorzeń. W wyniku wielogodzinnego siedzenia każdego dnia, możesz cierpieć na przewlekłe bóle pleców, szyi i głowy, nawracającą rwę kulszową, zwyrodnienia stawów, żylaki i nadciśnienie.
Zobacz: fotele ergonomiczne
W przypadku braku odpowiedniego oparcia dla odcinka lędźwiowego i całego kręgosłupa, przyjmujemy na krześle nieprawidłową pozycję, w wyniku czego garbimy się, często opuszczając łopatki do przodu. Taka postawa skutkuje skrzywieniem kręgosłupa i zniekształceniem sylwetki oraz nasilającymi się bólami.
Jeśli nogi i ręce nie mają zapewnionego podparcia na właściwej wysokości i ułożone są w niedogodny sposób, po dłuższej pracy w trybie siedzącym kończyny cierpną i ulegają drętwieniu, a kilkugodzinne pisanie na klawiaturze skutkuje bólem w nadgarstkach.
W wyniku złego przepływu krwi dochodzi do niewydolności żylnej, w efekie czego na nogach mogą pojawić się żylaki. Błędne miejsce ustawienia monitora może być natomiast przyczyną napięcia mięśni oraz przemęczenia oczu. Pracując na stanowisku biurowym, jesteś narażony na takie choroby jak nadciśnienie, a nawet cukrzyca.
Zobacz: ranking foteli
Przeciwdziałanie szkodliwym skutkom siedzącego trybu pracy. Właściwości foteli ergonomicznych i biurek elektrycznych
Zadbaj, by Twoje stanowisko pracy i przestrzeń robocza były zorganizowane w sposób wygodny i funkcjonalny. Trzymaj w zasięgu ręki najbardziej potrzebne przedmioty oraz sprzęt, abyś nie musiał po nie daleko sięgać, nadwyrężając niepotrzebnie mięśni. Wyposaż miejsce w odpowiednie meble.
Podstawą komfortu i zapobiegania obciążeniom fizycznym jest korzystanie z dobrej jakości fotela ergonomicznego. W przeciwieństwie do tradycyjnych krzeseł biurowych, ma tak opracowaną konstrukcję, by jak najlepiej dostosowywać się do kształtu ciała i sylwetki użytkownika, odciążając mięśnie i zmniejszając ich napięcie. Budowa fotela ergonomicznego ułatwia i wymusza utrzymanie prawidłowej pozycji, bez garbienia się i pochylania do przodu.
Zobacz: jak wybrać fotel ergonomiczny
Możliwość regulacji wysokości i głębokości siedziska pozwala na jego dostosowanie do wzrostu użytkownika, dzięki czemu możesz ustawić je w taki sposób, by wygodnie oprzeć całe stopy na podłożu. Pamiętaj, żeby Twoje nogi miały oparcie na długości 2/3 ud, a kolana i biodra były ustawione pod kątem jak najbardziej zbliżonym do prostego. Taka pozycja zapewnia odpowiednią postawę i usprawnia krążenie krwi w organizmie.
Wysokie oparcie w krzesłach ergonomicznych jest wyprofilowane w kształcie litery “S”, dzięki czemu Twój kręgosłup dokładnie do niego przylega. Zastosowany system regulacji umożliwia ponadto odchylenie oparcia pod kątem jak najbardziej dla Ciebie optymalnym. Dodatkowy zagłówek pozwala na wygodne wsparcie głowy i odprężenie, niwelując napięcie mięśniowe karku i barków.
Regulowane podłokietniki, w które zaopatrzony jest dobry fotel, zapewnią Ci właściwe podparcie rąk, by nie męczyły się podczas długotrwałego pisania. Podłokietniki powinny być ustawione na wysokości blatu i rozstawione w odpowiedniej odległości od siebie, byś mógł wygodnie oprzeć na nich ręce.
Oprócz fotela ergonomicznego, świetnym rozwiązaniem w pracy na stanowisku biurowym jest biurko z elektryczną regulacją wysokości. Dzięki niemu dostosujesz do swoich wymagań i potrzeb odległość blatu od podłoża. Ustaw blat na takiej wysokości, by górna krawędź ekranu monitora nie znajdowała się powyżej Twoich oczu, wówczas podczas pracy przy komputerze nie obciążysz mięśni karku i szyi.
Z kolei odległość między brzegiem biurka a klawiaturą musi być większa niż 10 cm, byś miał możliwość wygodnie położyć ręce na blacie.
Nie zapominaj o odpoczynku i codziennej dawce ruchu
Pracując na stanowisku biurowym i spędzając wiele godzin, siedząc przy komputerze, obowiązkowo rób sobie przynajmniej kilkuminutowe przerwy na rozruszanie kości i rozciągnięcie mięśni. Odejdź od biurka, przespaceruj się, zaparz herbatę. Twój organizm odpocznie i nabierze sił do dalszej pracy.
Zobacz: Czy warto inwestować w fotel ergonomiczny, jeśli pracuję w domu
Aby uniknąć rozwoju schorzeń i zapobiec dolegliwościom, spowodowanym siedzącym trybem życia, pamiętaj też o systematycznym ruchu w wolnym czasie oraz aktywności na świeżym powietrzu