Jakie elementy posiada dobrej jakości fotel ergonomiczny

Jakie elementy posiada dobrej jakości fotel ergonomiczny?

Fotele ergonomiczne zostały stworzone z myślą o wygodzie, komforcie i zdrowiu użytkownika. Na ich funkcjonalność składają się odpowiednio zaprojektowane elementy, które w połączeniu ze sobą budują optymalnie ergonomiczny mebel, będący niezbędnym wyposażeniem każdego biura.

Jak skonstruowany jest fotel ergonomiczny? Czym wyróżniają się poszczególne elementy?

Biurowe krzesło ergonomiczne ma za zadanie wspomagać utrzymanie poprawnej postawy ciała podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze. Korzystanie z dobrej jakości krzesła zapobiega schorzeniom kręgosłupa, zwyrodnieniom stawów i chorobom układu krwionośnego.

Zobacz: fotel dla programisty

Aby jednak mógł w pełni spełniać swoją rolę, poszczególne elementy składające się na budowę fotela, muszą być precyzyjnie dopracowane. Czym charakteryzują się części fotela ergonomicznego? Poniżej przedstawiam ich cechy:

Siedzisko

fundamentalny element każdego mebla przeznaczonego do siedzenia. O wygodzie w jego użytkowaniu decyduje zarówno głębokość, jak i szerokość tego elementu. Jego parametry muszą być dostosowane do danej osoby. Siedzisko nie może być zbyt wąskie, ani zbyt płytkie, w przeciwnym razie pracownik będzie odczuwał dyskomfort.

Prawidłowa głębokość siedziska umożliwia wsparcie ud na 2/3 ich długości. Istotne znaczenie ma również wysokość, na jakiej ustawione jest siedzisko. Powinno być ono w takiej odległości od podłoża, aby osoba siedząca miała możliwość położenia całych stóp na podłodze, a kąt ustawienia bioder i kolan był jak najbardziej zbliżony do prostego.

Zobacz: ranking foteli ergonomicznych

Oparcie

druga podstawowa część fotela biurowego, której konstrukcja ma kluczowy wpływ na jego funkcjonalność. Oparcie w krzesłach ergonomicznych wyróżnia wyprofilowanie w formie litery “S”, odzwierciedlające kształt kręgosłupa.

Dzięki temu ciało lepiej przylega do oparcia, odciążając mięśnie i stawy. Ważne, aby element ten był odpowiednio wysoki, byś mógł wesprzeć plecy na całej ich długości. Zastosowanie w fotelach ergonomicznych systemu regulacji kąta nachylenia pozwala na dowolne ustawienie oparcia według indywidualnych potrzeb.

Przeczytaj wpis:  Jak powinno wyglądać stanowisko pracy przy komputerze?

Zobacz: wysokość biurka kalkulator

Podłokietniki

jest to element często pomijany przy wyborze krzesła ergonomicznego. Niesłusznie, bowiem jest bardzo przydatnym akcesorium. Wsparcie rąk na odpowiednio wyregulowanych podłokietnikach zapobiega uczuciu mrowienia i pozwala na długie pisanie bez odczuwania bólu i zmęczenia. Podłokietniki powinny być ustawione na wysokości blatu i rozstawione w wygodnej pozycji,

Zagłówek

to udogodnienie, jakiego nie zapewni Ci zwykłe, tradycyjne krzesło. Zagłówek pozwala na wygodne wsparcie głowy i utrzymanie jej w prawidłowej pozycji. Dzięki temu odciążany jest kark i kręgosłup, co zapewni Ci ulgę i pomoże się odprężyć podczas długich godzin siedzenia przy biurku,

Podnóżek

wysokiej jakości fotele ergonomiczne posiadają wysuwany podnóżek. Ustawienie go w dowolnej pozycji dzięki wielostopniowej regulacji, umożliwia wyższe położenie nóg, co usprawnia krążenie. W efekcie unikniesz drętwienia kończyn i zapobiegniesz powstawaniu żylaków,

Podstawa wyposażona w kółka

dobrze zaprojektowana, stabilna konstrukcja fotela ergonomicznego zapewnia bezpieczeństwo jego użytkowania. Funkcja ruchu obrotowego i kółka przymocowane do podstawy zapewniają swobodę poruszania i przemieszczania się pomiędzy stanowiskami pracowniczymi bez potrzeby ciągłego wstawania i siadania.   

Dobry fotel ergonomiczny to precyzja w każdym calu

Każdy element fotela ergonomicznego rzutuje na jego jakość i funkcjonalność. Dlatego wszystkie części muszą być skrupulatnie dobrane i precyzyjnie wykonane, by spełniały swoją praktyczną rolę i tworzyły razem nie tylko spójną, ale i estetyczną całość.

Pragnę podkreślić, że fotel ergonomiczny powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb i budowy ciała użytkownika, z uwzględnieniem odpowiednich parametrów każdego elementu mebla. Tylko takie kompleksowe dostosowanie pozwoli w pełni wykorzystać jego funkcjonalność.

W wyborze odpowiedniego dla siebie krzesła biurowego pomoże Ci konfigurator dostępny na stronie naszego sklepu.

Dodaj komentarz
Bonusy do zamówienia

Ebook + instrukcje video

Bezpłatna dostawa

Kurierem na terenie całej Polski

100% Bezpieczne płatności

Przelewy / Blik / Karty płatnicze