Jakie krzesło biurowe wybrać przy rwie kulszowej?

Jakie krzesło biurowe wybrać przy rwie kulszowej?

Jeśli cierpisz na rwę kulszową, praca przy biurku może być trudna. Siedzenie na zwykłym krześle biurowym może jedynie pogłębiać ból. Na szczęście istnieją krzesła na rwę kulszową, które mogą pomóc!

Czym jest rwa kulszowa?

Dolegliwość ta wywodzi się zazwyczaj z dolnej części kręgosłupa i wywołuje ją ucisk na nerw kulszowy lub na tworzące go nerwy rdzeniowe. Jest to choroba niezwykle utrudniająca codzienne funkcjonowanie i wykonywanie pracy. Dolegliwości bólowe, związane z rwą kulszową, mogą promieniować od pośladka poprzez tylną powierzchnię uda lub podudzia aż do samej stopy.

Zobacz: fotel ergonomiczny ranking

Przyczyny rwy kulszowej

Powodem rozwoju tej choroby są stany wywołujące podrażnienie nerwów rdzeniowych. Zalicza się do nich dyskopatię, ciasnotę kanału kręgowego, czy stany zapalne. Innymi przyczynami tego schorzenia są urazy, choroby zakaźne lub ogólnoustrojowe. Natomiast prawdopodobieństwo jej wystąpienia wzrasta z powodu:

 • wykonywanego zawodu – pracy wykonywanej w pozycji siedzącej lub w przypadku powtarzalnego unoszenia ciężkich przedmiotów,
 • siedzącego trybu życia – spędzania wolnego czasu w pozycji siedzącej (grając w gry lub przed telewizorem),
 • nadmiernej masy ciała – otyłość nadmiernie obciąża kręgosłup,
 • ciąży.

Rwa kulszowa jest niezwykle uciążliwym schorzeniem, powodującym duże dolegliwości bólowe. Dlatego warto im zapobiegać. Z tego powodu polecam stosowanie wygodnych krzeseł biurowych i pilnowanie prawidłowej pozycji przy biurku. Jeżeli masz zdiagnozowaną rwę kulszową i wykonujesz siedzącą pracę biurową, powinieneś wiedzieć, że istnieją krzesła, które zniwelują.

Zobacz: wysokość biurka kalkulator

Krzesło biurowe przy rwie kulszowej

Uważam, że dobrze dobrane krzesło lub fotel biurowy jest skutecznym sposobem na zniwelowanie dolegliwości związanych z rwą kulszową. Odpowiednio wyprofilowane oparcie i siedziska tego typu fotela rehabilitacyjnego dają lepsze podparcie plecom, rozluźniając ich mięśnie i niwelując ból. Jestem pewien, że specjalistyczne krzesła biurowe są w stanie odciążać kręgosłup i zmniejszać nacisk na nerw kulszowy. Fotele biurowe, skierowane do osób z rwą kulszową, mają także zapewniać właściwe podparcie górnej i dolnej części tułowia.

Przeczytaj wpis:  Skóra, tkanina czy siatka? Zalety i wady materiałów stosowanych w fotelach ergonomicznych

W mojej opinii ergonomiczne krzesła biurowe dla osób cierpiących z powodu rwy kulszowej powinny być wyposażone w następujące elementy:

 1. System podtrzymywania szyjnego i piersiowego odcinka kręgosłupa w górnej części oparcia;
 2. System podtrzymywania i korekcji lędźwiowego odcinka kręgosłupa w środkowej części oparcia;
 3. System odciążenia kręgosłupa na siedzisku;
 4. System wentylacji miednicy;
 5. Regulację wysokości siedziska;
 6. Regulację kąta odchylenia oparcia;
 7. System wysuwu siedziska;
 8. Podłokietniki z regulacją wysokości.

Powyższe elementy powinny umożliwiać regulację fotela biurowego w wielu kierunkach i dopasowanie go do osobistych wymagań. Niezwykle ważnym pozostaje także jego wybór względem wzrostu. Istnieją krzesła rehabilitacyjne dla osób o wzroście od 150 do 170 cm, od 170 do 185 cm i dla osób powyżej 185 cm. Nie można o tym zapominać, dobierając odpowiedni fotel dla siebie.

Na sam koniec muszę zaznaczyć, że krzesła ergonomiczne przy rwie kulszowej powinny posiadać atest medyczny. Oprócz tego mogą je stosować osoby z innymi dolegliwościami takimi jak lumbago, bóle migrenowe, czy zniekształcenie odcinka szyjnego kręgosłupa.

Jak oceniasz ten post?

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba głosów: 3

Brak ocen. Oceń jako pierwszy(a)

Dodaj komentarz
Bonusy do zamówienia

Ebook + instrukcje video

Bezpłatna dostawa

Kurierem na terenie całej Polski

100% Bezpieczne płatności

Przelewy / Blik / Karty płatnicze