Koszyk
Jakie znaczenie ma ergonomia miejsca pracy

Jakie znaczenie ma ergonomia miejsca pracy?

Bez względu na to, czy pracujesz w domu czy w firmie, ważne jest dostosowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami ergonomii. Dzięki temu zapewniasz sobie nie tylko lepszy komfort pracy, ale dbasz o swoje zdrowie. Dzisiaj przedstawię Ci, dlaczego ergonomia jest aż tak ważna.

Czym jest ergonomia?

Ergonomia określa, jak powinny wyglądać najlepsze warunki pracy, które nie tylko pozwalają na komfort pracownika, ale dbają o jego ciało i minimalizują ryzyko wystąpienia wypadków. Przy tym warunki muszą być dostosowane indywidualnie do pracownika. Przykładowo w przypadku stanowiska komputerowego na innej wysokości będzie ekran dla wysokiej osoby, a na inne dla niskiej. Jednak ergonomia może dotyczyć także wielu innych kwestii.

Zobacz: fotel ergonomiczny ranking

Stanowiska najlepiej przygotowywać jeszcze przed ich stworzeniem. Pozwoli to na ich optymalne przygotowanie do pracy. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by później dostosowywać je do potrzeb pracownika oraz zasad ergonomii. Dzięki temu można zwiększyć produktywność oraz wydajność.

Czym jest ergonomia miejsca pracy?

Wielu pracowników biurowych spędza godziny przed komputerem. Pozornie jest to prosta i przyjemna praca. W rzeczywistości okazuje się, że nie do końca. Jeśli pracodawca nie zadba o odpowiednie stanowisko pracy, może dojść do poważnych problemów zdrowotnych u podwładnego.

Zobacz: wysokość biurka kalkulator

Siedzenie bez przerwy przed komputerem dla nikogo nie jest dobre. Oczy się męczą, kręgosłup zaczyna boleć od niedostosowanej pozycji. Reszta ciała także może w większej czy mniejszej mierze być obciążona takim zajęciem. Właśnie dlatego tak kładę nacisk na ergonomię.

Zawsze, ale to zawsze, musisz dbać o to, by zachowywać prawidłową pozycję przy komputerze i jak najlepiej dostosować swoje stanowisko pracy. Dzięki temu nie tylko nie będziesz się tak męczyć, ale Twoja praca stanie się efektywniejsza.

O czym warto pamiętać?

A teraz przedstawię Ci kilka pomysłów na to, jak możesz poprawić swoje stanowisko pracy:

  • Monitor – powinien być ustawiony na wysokości oczu. Nie może być nisko (schylanie głowy prowadzi do bólów głowy i pleców) ani za wysoko czy po przekątnej.
  • Oświetlenie – najlepsze jest naturalne, słoneczne światło. Trzeba jednak zadbać o to, by monitor znalazł się prostopadle do okna.
  • Podkładki pod nadgarstki i podłokietniki – ręce nie mogą wisieć, bo szybciej się męczą.
  • Podnóżek – uchroni nogi przed bólem.
  • Regulacja krzesła – pozwoli na zajęcie najbardziej ergonomicznej pozycji.
  • Przerwy – na każdą godzinę pracy powinno przypadać 5 min przerwy (płatnych)

Wierzę, że i Ty skorzystasz na tych radach.

Zobacz polecane fotele ergonomiczne do pracy przy komputerze

Jak oceniasz ten post?

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen. Oceń jako pierwszy(a)

Dodaj komentarz
Bonusy do zamówienia

Ebook + instrukcje video

Bezpłatna dostawa

Kurierem na terenie całej Polski

100% Bezpieczne płatności

Przelewy / Blik / Karty płatnicze