Koszyk
Praca siedząca, a ból kręgosłupa — jak uniknąć

Co zamiast krzesła do biurka?

Praca siedząca, godziny spędzone przed biurkiem, na którym stoi komputer lub inne urządzenie elektroniczne to często marzenie pracowników fizycznych, którzy uważają, iż to lekkie i przyjemne zajęcie. Często to klimatyzowane biura, garnitury, ekspres do kawy i szereg innych udogodnień. Jednak osoby, które pracują w ten sposób, znają powszechnie występujący w tym miejscu problem. Codziennie wiele godzin spędzonych przed biurkiem w pozycji siedzącej, z czasem przeradza się w niekomfortowy ból kręgosłupa. Brak reakcji na występujący dyskomfort spowodować może również poważne konsekwencje zdrowotne. Jak temu zapobiegać i jak można sobie radzić z tym problemem?

Praca siedząca — zawsze za biurkiem?

Powszechnie przyjętym rozwiązaniem w pracy biurowej jest przygotowanie stanowiska dla pracownika, na którym znajduje się komputer, oświetlenie, fotel i inne urządzenia niezbędne do wykonania powierzonych mu obowiązków służbowych. Na szczęście coraz częściej przełożeni wiedzą, że komfortowe warunki pracy, a więc np. fotel z regulowanym oparciem i podłokietnikami sprzyjają wydajności pracy podwładnego, dlatego też decydują się na doinwestowanie tego elementu wyposażenia.

Zobacz: ranking foteli ergonomicznych

Jednak wiele lat pracy siedzącej powodują, że nawet najwygodniejszy fotel może nie rozwiązać problemu. Jeżeli ból i dyskomfort występują dalej, należy szukać innych rozwiązań.

Jedną z możliwości, o które najłatwiej podczas pracy, to częsta zmiana pozycji, w której pracownik siedzi przed biurkiem. Również w tym wypadku sprawdzi się zastosowanie podnóżka w pracy, który wpłynie na poprawne ułożenie nóg pod biurkiem. Skuteczne też jest słynne rozciągnięcie się co kilkanaście minut pracy.

Innym rozwiązaniem jest robienie krótkich przerw w pracy, na przejście się po biurze. Zmiana pozycji, trochę rozciągnięcia stawów korzystnie wpłynie również na kręgosłup. Przejść się można przecież również służbowo. Zamiast wysyłać maila do kogoś z pokoju obok, lepiej i zdrowiej będzie się do tej osoby po prostu przejść.

Zobacz: krzesła do pracy przy komputerze

W celu poprawy komfortu kręgosłupa, na rynku dostępna są dwa rozwiązania, które oferują zamianę fotela biurowego na:

  • piłkę rehabilitacyjną;
  • stołek ergonomiczny.

Dość siedzenia w biurze — praca na stojąco?

Wiele lat przed komputerem w pozycji siedzącej, nawet z zachowaniem odpowiedniej ergonomii stanowiska pracy może nie pomóc w kwestii bólu kręgosłupa. Dlatego też istnieje obecnie inna możliwość. Jest to opcja wykonywania obowiązków służbowych przy biurku, lecz w pozycji stojącej.

Zobacz: praca na stojąco przy komputerze

Jest to rozwiązanie możliwe do zrealizowania dzięki wykorzystaniu w miejscu pracy biurek z regulacją wysokości. Podniesienie blatu do poziomu, który będzie komfortowy dla pracownika znajdującego się pozycji stojącej to ciekawa alternatywa, aby przez jakiś czas odpocząć od fotela i pozycji siedzącej.

Praca na stojąco to również zdrowa propozycja ze względu na fakt, iż możliwe jest przy tym spalenie większej ilości kalorii, niż przebywając cały czas w pracy — siedząc.

Zobacz: jak obliczyć wysokość biurka do wzrostu

Najważniejsze jednak i nie do zastąpienia jest jedno rozwiązanie. Każdy ból pleców, dyskomfort, czy oznaki pogarszającego się stanu zdrowia warto skonsultować z odpowiednim lekarzem bądź fizjoterapeutą. Im wcześniej udamy się do specjalisty, tym większa szansa na rozwiązanie skuteczne powstałego problemu.

Jak oceniasz ten post?

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen. Oceń jako pierwszy(a)

Dodaj komentarz
Bonusy do zamówienia

Ebook + instrukcje video

Bezpłatna dostawa

Kurierem na terenie całej Polski

100% Bezpieczne płatności

Przelewy / Blik / Karty płatnicze