Praca siedząca, godziny spędzone przed biurkiem, na którym stoi komputer lub inne urządzenie elektroniczne to często marzenie pracowników fizycznych, którzy uważają, iż to lekkie i przyjemne zajęcie. Często to klimatyzowane biura, garnitury, ekspres do kawy i szereg innych udogodnień. Jednak osoby, które pracują w ten sposób, znają powszechnie występujący w tym miejscu problem. Codziennie wiele godzin spędzonych przed biurkiem w pozycji siedzącej, z czasem przeradza się w niekomfortowy ból kręgosłupa. Brak reakcji na występujący dyskomfort spowodować może również poważne konsekwencje zdrowotne. Jak temu zapobiegać i jak można sobie radzić z tym problemem?
Spis treści
Praca siedząca — zawsze za biurkiem?
Powszechnie przyjętym rozwiązaniem w pracy biurowej jest przygotowanie stanowiska dla pracownika, na którym znajduje się komputer, oświetlenie, fotel i inne urządzenia niezbędne do wykonania powierzonych mu obowiązków służbowych. Na szczęście coraz częściej przełożeni wiedzą, że komfortowe warunki pracy, a więc np. fotel z regulowanym oparciem i podłokietnikami sprzyjają wydajności pracy podwładnego, dlatego też decydują się na doinwestowanie tego elementu wyposażenia.
Zobacz: ranking foteli ergonomicznych
Jednak wiele lat pracy siedzącej powodują, że nawet najwygodniejszy fotel może nie rozwiązać problemu. Jeżeli ból i dyskomfort występują dalej, należy szukać innych rozwiązań.
Jedną z możliwości, o które najłatwiej podczas pracy, to częsta zmiana pozycji, w której pracownik siedzi przed biurkiem. Również w tym wypadku sprawdzi się zastosowanie podnóżka w pracy, który wpłynie na poprawne ułożenie nóg pod biurkiem. Skuteczne też jest słynne rozciągnięcie się co kilkanaście minut pracy.
Innym rozwiązaniem jest robienie krótkich przerw w pracy, na przejście się po biurze. Zmiana pozycji, trochę rozciągnięcia stawów korzystnie wpłynie również na kręgosłup. Przejść się można przecież również służbowo. Zamiast wysyłać maila do kogoś z pokoju obok, lepiej i zdrowiej będzie się do tej osoby po prostu przejść.
Zobacz: krzesła do pracy przy komputerze
W celu poprawy komfortu kręgosłupa, na rynku dostępna są dwa rozwiązania, które oferują zamianę fotela biurowego na:
- piłkę rehabilitacyjną;
- stołek ergonomiczny.
Dość siedzenia w biurze — praca na stojąco?
Wiele lat przed komputerem w pozycji siedzącej, nawet z zachowaniem odpowiedniej ergonomii stanowiska pracy może nie pomóc w kwestii bólu kręgosłupa. Dlatego też istnieje obecnie inna możliwość. Jest to opcja wykonywania obowiązków służbowych przy biurku, lecz w pozycji stojącej.
Zobacz: praca na stojąco przy komputerze
Jest to rozwiązanie możliwe do zrealizowania dzięki wykorzystaniu w miejscu pracy biurek z regulacją wysokości. Podniesienie blatu do poziomu, który będzie komfortowy dla pracownika znajdującego się pozycji stojącej to ciekawa alternatywa, aby przez jakiś czas odpocząć od fotela i pozycji siedzącej.
Praca na stojąco to również zdrowa propozycja ze względu na fakt, iż możliwe jest przy tym spalenie większej ilości kalorii, niż przebywając cały czas w pracy — siedząc.
Zobacz: jak obliczyć wysokość biurka do wzrostu
Najważniejsze jednak i nie do zastąpienia jest jedno rozwiązanie. Każdy ból pleców, dyskomfort, czy oznaki pogarszającego się stanu zdrowia warto skonsultować z odpowiednim lekarzem bądź fizjoterapeutą. Im wcześniej udamy się do specjalisty, tym większa szansa na rozwiązanie skuteczne powstałego problemu.