Koszyk
Ergonomiczne krzesło biurowe — charakterystyka i regulacje prawne

Ergonomiczne krzesło biurowe — charakterystyka i regulacje prawne

Słowo ergonomia pochodzi z języka greckiego. Jest zlepkiem dwóch odrębnych wyrazów: ergo — praca i nomos — prawo, zwyczaj. W wolnym tłumaczeniu oznacza zatem, że produkt ergonomiczny jest przystosowany do potrzeb ludzi, którzy go używają. Jednym z urządzeń często opisywanym tym przymiotnikiem są krzesła biurowe. Jednak, aby taki fotel można było określić mianem ergonomicznego, musi on spełnić konkretne wymagania zawarte w akcie prawnym.

Krzesło biurowe, a przepisy prawa

Akt prawny, zawierający wyszczególnione wymagania, jakie musi spełnić krzesło biurowe, aby można go było nazwać ergonomicznym, zapisany jest w załączniku do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 roku. Załącznik o tytule “Minimalne wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, jakie powinny spełniać stanowiska pracy wyposażone w monitory ekranowe”, dotyczy bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.

Główne założenia zawarte w akcie wymuszają niejako na pracodawcy takie dostosowanie stanowiska pracy, aby nie obciążało ono nadmiernie układ mięśniowo — szkieletowego pracownika. Zabieg ten ma mieć pozytywny wpływ na jego wydajność. Udowodnione bowiem zostało, iż wysoko ergonomiczne krzesła oddziaływają pozytywnie na zdrowie i samopoczucie zatrudnionego, a to z kolei przekłada się na efektywność jego pracy. 

Cechy ergonomicznego krzesła biurowego

Załącznik do Rozporządzenia Ministra zawiera szczegółowe wytyczne, jakie musi spełnić krzesło biurowe, aby zostało zakwalifikowane jako ergonomiczne. Należą do nich:

  • pięciopodporowa podstawa wyposażona w kółka jezdne, zapewniająca stabilność
  • regulacja wysokości siedziska w zakresie 400-500 mm, licząc od podłogi
  • wymiary oparcia i siedziska mające zapewnić swobodę ruchów i wygodną pozycję ciała
  • regulacja wysokości oparcia i regulacja pochylenia oparcia w zakresie 5 ° do przodu i 30 ° do tyłu
  • wyprofilowanie płyty siedziska i oparcia do naturalnego wygięcia kręgosłupa i odcinka udowego kończyn dolnych
  • możliwość obrotu wokół osi pionowej o 360°
  • podłokietniki

Ponadto wszelkie elementy konstrukcyjne krzesła, regulujące wysokość i pochylenie siedziska powinny znajdować się w miejscu łatwo dostępnym tak, aby regulacja mogła odbywać się w pozycji siedzącej.

Przed wyborem odpowiedniego krzesła ergonomicznego warto również zwrócić uwagę, czy posiada ono atesty gwarantujące, że użyte do produkcji krzesła materiały nie zawierają substancji toksycznych i są odporne na ścieranie, wytrzymałe i ognioodporne.

Jak oceniasz ten post?

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen. Oceń jako pierwszy(a)

Dodaj komentarz
Bonusy do zamówienia

Ebook + instrukcje video

Bezpłatna dostawa

Kurierem na terenie całej Polski

100% Bezpieczne płatności

Przelewy / Blik / Karty płatnicze