Jakie są różnice między krzesłami ergonomicznymi a tradycyjnymi krzesłami biurowymi?

Jakie są różnice między krzesłami ergonomicznymi a tradycyjnymi krzesłami biurowymi?

Fotel biurowy to jeden z podstawowych elementów wyposażenia miejsca pracy, wymagającej wykonywania zadań i obowiązków zawodowych w trybie siedzącym. Jeśli jesteś pracownikiem biurowym lub większość czasu spędzasz przy komputerze, komfort pracy i Twoje samopoczucie w dużej mierze zależeć będzie od tego, z jakiego krzesła korzystasz siedząc przy biurku.

Profesjonalne fotele ergonomiczne, czy tradycyjne krzesła? Które z nich wybrać do swego biura?

Między krzesłami ergonomicznymi a tradycyjnymi istnieją znaczące różnice, wpływające na ich funkcjonalność i rzutujące na komfort użytkowania. Siedzący tryb pracy prowadzi często do chorób układu szkieletowego i krwionośnego, takich jak zwyrodnienie stawów, bóle i skrzywienia kręgosłupa, rwa kulszowa, żylaki, a nawet cukrzyca.

Długotrwały brak ruchu jest niekorzystny dla Twojego organizmu i prowadzi do rozwoju schorzeń. W zapobieganiu tym dolegliwościom pomoże Ci odpowiednie siedzisko, które wpłynie na utrzymanie prawidłowej postawy ciała, umożliwi wygodne oparcie pleców oraz ułożenie kończyn, zapewniając w efekcie prawidłowy przepływ krwi.

Właściwości takie posiadają fotele ergonomiczne, czego nie zagwarantują Ci zwykłe krzesła biurowe. W czym zatem te dwa rodzaje mebli są odmienne? Poniżej postaram się je porównać i wskazać fundamentalne różnice.

Zobacz: krzesło ortopedyczne biurowe

Szeroki zakres regulacji poszczególnych elementów

Fotele ergonomiczne, w przeciwieństwie do tradycyjnych krzeseł biurowych, wyposażone są w systemy regulacji, umożliwiające dostosowanie ustawień pozycji poszczególnych elementów mebla do budowy ciała i sylwetki użytkownika.

Zobacz: fotel biurowy wygodny dla kręgosłupa

Dzięki takiemu usprawnieniu, możesz adekwatnie do swoich preferencji i potrzeb zmieniać kąt nachylenia oparcia i położenie odcinka lędźwiowego, wysokość i głębokość siedziska oraz ustawienie podłokietników. Tylko prawidłowo wyregulowane krzesło gwarantuje Ci pełną wygodę i optymalne wykorzystanie jego profilaktycznych funkcji.

Przeczytaj wpis:  Skóra, tkanina czy siatka? Zalety i wady materiałów stosowanych w fotelach ergonomicznych

Odpowiednio wyprofilowane oparcie

Istotną domeną foteli ergonomicznych jest anatomiczne oparcie, wyprofilowane w kształcie litery “S”, które umożliwia idealne przyleganie pleców. Dzięki temu kręgosłup pozostaje w naturalnej pozycji, a budowa oparcia ułatwia utrzymanie wyprostowanej sylwetki bez nawyku garbienia się i opuszczania łopatek. Zwykłe krzesło biurowe nie zawsze Ci to zapewni.

Dodatkowe akcesoria w postaci regulowanego zagłówka i podnóżka

Dobry fotel ergonomiczny posiada dodatkowo zagłówek i wygodne podparcie dla nóg. Możliwość wsparcia głowy pozwala na chwilę relaksu i odpoczynku podczas długiej pracy przy komputerze, zmniejsza dyskomfort i uczucie zmęczenia.

Zobacz: fotel challenger dla programisty

Opierając głowę o zagłówek ustawiony na odpowiedniej wysokości, odciążasz mięśnie i niwelujesz ich napięcie. Tradycyjne krzesła biurowe zazwyczaj nie tylko nie są wyposażone w zagłówek, ale posiadają zbyt niskie oparcie, w efekcie czego nie możesz oprzeć całych pleców.

Z kolei dodatkowy podnóżek umożliwi Ci wsparcie nóg na dogodnej wysokości oraz lepsze krążenie, przez co unikniesz drętwienia i zmęczenia kończyn.

Podstawa fotela wyposażona w kółka

Zwykłe krzesło z nóżkami ogranicza Twoją swobodę ruchu i utrudnia sprawne wypełnianie zawodowych obowiązków. Kółka ułatwiające przemieszczanie się i ruch obrotowy siedziska zastosowany w fotelach ergonomicznych, to rozwiązania korzystnie wpływające na Twoją efektywność i wydajność w pracy.

Zobacz: Jakie cechy powinien posiadać fotel ortopedyczny do pracy przy komputerze

Zainwestuj w dobrej jakości, funkcjonalny fotel biurowy!

Komfort oraz kondycja zdrowotna Twojego organizmu to niezwykle ważne aspekty, w znacznym stopniu rzutujące na poczucie satysfakcji i spełnienia w pracy. Dzięki odpowiednio dobranemu, wygodnemu krzesłu, unikniesz rozdrażnienia i zmęczenia, spowodowanego dyskomfortem, bólem pleców i drętwieniem kończyn.

Zobacz: fotel ergonomiczny ranking

Przy wyborze właściwego modelu fotela ergonomicznego pomoże Ci specjalny konfigurator dostępny na stronie naszego sklepu, który ułatwi Ci dostosować mebel do Twojego wzrostu, wagi i indywidualnych preferencji

Przeczytaj wpis:  Jak dobrać rozmiar fotela ergonomicznego do swoich potrzeb?

Jak oceniasz ten post?

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen. Oceń jako pierwszy(a)

Dodaj komentarz
Bonusy do zamówienia

Ebook + instrukcje video

Bezpłatna dostawa

Kurierem na terenie całej Polski

100% Bezpieczne płatności

Przelewy / Blik / Karty płatnicze