Jaka jest różnica między krzesłem ergonomicznym a krzesłem ortopedycznym?

Jaka jest różnica między krzesłem ergonomicznym a krzesłem ortopedycznym?

Pojęcia takie jak krzesło ortopedyczne oraz krzesło ergonomiczne bywają używane zamiennie, jednak warto mieć świadomość, że występują pomiędzy nimi pewne różnice. Kiedy dobrym wyborem będzie model ergonomiczny, a kiedy ortopedyczny?

Czym charakteryzuje się krzesło ortopedyczne?

Krzesło ortopedyczne przeznaczone jest dla osób ze schorzeniami kręgosłupa, ale również profilaktycznie dla osób zdrowych. Jego najważniejsze cechy charakterystyczne to:

  • zaawansowane systemy regulacji oparcia, siedziska, zagłówka czy podłokietników,
  • system podtrzymywania lędźwiowego odcinka kręgosłupa,
  • system podtrzymywania szyjnego i piersiowego odcinka kręgosłupa,
  • wyprofilowane siedzisko posiada wgłębienie, które stabilizuje i ustawia w odpowiednim miejscu miednice

Wysokiej jakości krzesło ortopedyczne powinno zostać zarejestrowane w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych jako wyrób medyczny.

Zobacz: Jaki fotel biurowy wybrać, jeśli cierpisz na chory kręgosłup

Czym jest krzesło ergonomiczne?

Krzesła ergonomiczne, co do zasady, nie muszą spełniać tak surowych standardów, jak krzesła ortopedyczne. Tych bowiem najczęściej używamy w celach profilaktycznych bądź gdy schorzenia kręgosłupa nie są bardzo zaawansowane. Dobrej jakości krzesło ergonomiczne powinno posiadać zaawansowane systemy regulacji, pas klinowy oraz podłokietniki, które również można regulować. Jego kolejną cechą jest stabilna konstrukcja, która zapewnia dobre podtrzymanie sylwetki w czasie pracy.

Zobacz: Fotele Kulik System

Krzesło ortopedyczne czy ergonomiczne- które wybrać?

Krzesło ortopedyczne powinno być zakupione pod konkretną osobę, mając na uwadze jej sylwetkę, wzrost czy schorzenie, z jakim się boryka. Polecane jest zwłaszcza tym, którzy sporo czasu spędzają przed ekranem komputera, a jednocześnie cierpią na nawracające bóle kręgosłupa.

Zobacz: Jaki fotel ergonomiczny do 2000zł

Przeczytaj wpis:  Poradnik - rwa kulszowa: przyczyny, objawy, ile trwa, leczenie, profilaktyka i domowe sposoby na złagodzenie bólu.

Krzesło ortopedyczne zwykle jest droższe niż krzesło ergonomiczne, przy czym kupując to drugie, trzeba zwrócić uwagę na wiele aspektów technicznych. Producenci bowiem często nadużywają słowa “ergonomiczne”, przy czym okazuje się, że fotel o takiej nazwie nie spełnia podstawowych norm. Krzesła ergonomiczne najczęściej wybierane są do biur, kiedy nie sposób jednoznacznie określić, kto dokładnie będzie je użytkował.

Zobacz: Jak trzymać nogi pod biurkiem

Dlaczego warto wybrać krzesło ortopedyczne bądź ergonomiczne?

Użytkowanie krzeseł ortopedycznych i ergonomicznych niesie za sobą wiele zalet. Przede wszystkim pozwala zredukować dolegliwości bólowe, związane z przyjmowaniem nieodpowiedniej postawy oraz nadmiernym napięciem mięśniowym. Ponadto znacząco wpływa na poprawę koncentracji, a tym samym efektywności zawodowej. Krzesła ergonomiczne doskonale sprawdzają się w celach profilaktycznych, także w przypadku osób, które nie uskarżają się na ból w okolicach kręgosłupa.

Zobacz: fotel ergonomiczny ranking

Jak oceniasz ten post?

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak ocen. Oceń jako pierwszy(a)

Dodaj komentarz
Bonusy do zamówienia

Ebook + instrukcje video

Bezpłatna dostawa

Kurierem na terenie całej Polski

100% Bezpieczne płatności

Przelewy / Blik / Karty płatnicze