Po czym poznać, że wysokość siedziska krzesła jest prawidłowo ustawiona

Po czym poznać, że wysokość siedziska krzesła jest prawidłowo ustawiona?

Efektywność pracy jest ściśle związana z warunkami, w jakich wykonuje się codzienne obowiązki. Ergonomia na stanowisku pracy może nie tylko zwiększyć komfort, ale także ma istotny wpływ na zdrowie nasze zdrowie oraz zapobiega przyszłym problemom z kręgosłupem.

Jak dobrać wysokość krzesła do biurka?

Wybór odpowiedniej wysokości krzesła ma istotne znaczenie dla zachowania ergonomii miejsca pracy. Aby dobór wysokości krzesła był najbardziej efektywny, konieczne jest uwzględnienie zarówno parametrów fizycznych biurka, jak i indywidualnych potrzeb osoby, która będzie z niego korzystać.

Aby precyzyjnie dobrać wysokość siedziska krzesła, pamiętaj, aby siedząc wygodnie opierać całą stopę na podłożu, a kąt między udami a tułowiem powinien być równy lub nieco większy niż 90 stopni. Warto również upewnić się, że po zregulowaniu wysokości krzesła, przedramiona ułożone na blacie biurka tworzą kąt prosty w stawach łokciowych.

Mając właściwie dobrane krzesło, możesz ograniczać stres i napięcie, które często towarzyszą długotrwałej pracy siedzącej. Optymalna wysokość krzesła wspiera utrzymanie naturalnej postawy, co ma pozytywne oddziaływanie na Twój układ krwionośny, a także redukuje możliwość wystąpienia bólów pleców czy karku.

Cechy krzesłaWpływ na zdrowie fizyczneWpływ na wydajność pracy
Wysokość siedziskaPromuje zdrową postawę, zmniejsza ryzyko bólu plecówZwiększa koncentrację, zmniejsza potrzebę częstych przerw
Głębokość siedziskaZapobiega uciskowi na nogi, poprawia krążeniePoprawia stabilność postawy, umożliwia wydajniejsze wykonywanie zadań
Podparcie lędźwioweWspiera kręgosłup, zapobiega bólom lędźwiowymPomaga utrzymać energię przez dłuższy czas pracy
PodłokietnikiZmniejszają napięcie w barkach i nadgarstkachUmożliwiają wygodne operowanie myszką i klawiaturą

Wysokość krzesła, a zapobieganie problemom z kręgosłupem

Wybierając krzesło do pracy biurowej, zwróć szczególną uwagę na wysokość siedziska krzesła, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na zapobieganie problemom z kręgosłupem. Odpowiednio dopasowana wysokość krzesła wspiera zachowanie naturalnej krzywizny kręgosłupa, a więc jest ważna w profilaktyce dolegliwości bólowych dolnej partii pleców.

Przeczytaj wpis:  Co zamiast krzesła do biurka?

Ustawienia krzesła, a układ mięśniowo-szkieletowy

Dzięki właściwiej regulacji krzesła zabezpieczysz się przed bólem pleców i uczuciem zmęczenia po całym dniu pracy. Odpowiednie ustawienie fotela nie tylko zwiększy Twój komfort, ale również poprawi efektywność Twoich codziennych zadań.

Wskazówki dotyczące ustawienia fotela biurowego

 1. Ustaw wysokość siedziska tak, by Twoje stopy spoczywały płasko na podłodze, a kąt zgięcia kolan wynosił 90°.
 2. Sprawdź, czy po ustawieniu siedziska, Twoje łokcie oraz przedramiona znajdują się na tym samym poziomie co blat biurka. Idealnie, gdy tworzą one kąt prosty.
 3. Zwróć uwagę na oparcie. Powinno ono być wyprofilowane tak, aby zapewniało wsparcie dla kręgosłupa, zwłaszcza w jego odcinku lędźwiowym.

Zagrożenia zdrowotne wynikające z niewłaściwej postawy

Narażenie na niewłaściwą postawę podczas pracy może być przyczyną wielu dolegliwości. Poniżej przedstawiam, które części ciała mogą doświadczać dyskomfortu w związku z nieergonomicznym stanowiskiem:

 • Bóle pleców – szczególnie dolnego odcinka kręgosłupa;
 • Napięcie w karku – mogące prowadzić do chronicznego bólu;
 • Problemy z nadgarstkami – wynikające z nieprawidłowego oparcia dłoni;
 • Problemy z narządem wzroku – spowodowane nieoptymalną odległością od monitora;
 • Upośledzenie krążenia – przez ucisk nóg przy niewłaściwej wysokości krzesła.

Korzyści związane z ergonomicznym miejscem pracy

Dostosowanie przestrzeni do potrzeb użytkownika przynosi wymierne korzyści, które widać zarówno w samopoczuciu, jak i wynikach pracy:

 1. Zmniejszenie ryzyka problemów z kręgosłupem przez poprawne wsparcie lędźwiowe;
 2. Zwiększenie efektywności pracy dzięki większemu skupieniu i redukcji bólu;
 3. Poprawa samopoczucia poprzez ograniczenie ryzyka urazów karku i nadgarstków;
 4. Optymalizacja wydajności pracy przez zredukowanie konieczności robienia przerw z powodu dyskomfortu.

Podsumowanie

Aby prawidłowo ustawić wysokość siedziska krzesła, upewnij się, że twoje kolana są na tym samym poziomie co biodra lub nieco poniżej, a stopy płasko spoczywają na podłodze. Krzesło powinno umożliwiać wygodne oparcie pleców i zachowanie odpowiedniej przestrzeni między przednią krawędzią siedziska a tylną częścią kolan. Wysokość siedziska powinna również pozwalać na utrzymanie przedramion równolegle do podłogi podczas pracy przy biurku. Ważne jest indywidualne dostosowanie tych wytycznych do własnej budowy ciała.

Przeczytaj wpis:  Dlaczego plecy bolą od siedzenia?

Jak oceniasz ten post?

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen. Oceń jako pierwszy(a)

Dodaj komentarz
Bonusy do zamówienia

Ebook + instrukcje video

Bezpłatna dostawa

Kurierem na terenie całej Polski

100% Bezpieczne płatności

Przelewy / Blik / Karty płatnicze