zespół cieśni nadgarstka od czego powstaje

Zespół cieśni nadgarstka – od czego powstaje?

Ból, drętwienie i osłabienie dłoni mogą wydawać się niegroźne, ale często sygnalizują poważniejszy problem. Zespół cieśni nadgarstka to schorzenie, które rozwija się stopniowo i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Może dotknąć każdego – jednak szczególnie narażone są osoby pracujące przy komputerze, wykonujące powtarzalne ruchy dłonią lub korzystające ze źle dobranego stanowiska pracy. Jakie są przyczyny tego schorzenia? Czy można skutecznie mu zapobiegać? Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej!

Spis treści:

  1. Co to jest zespół cieśni nadgarstka i dlaczego nie można go bagatelizować?
  2. Jakie codzienne nawyki prowadzą do zespołu cieśni nadgarstka?
  3. Czy ergonomia stanowiska pracy może zapobiec zespołowi cieśni nadgarstka?

Co to jest zespół cieśni nadgarstka i dlaczego nie można go bagatelizować?

Co to jest zespół cieśni nadgarstka? Dolegliwości związane z ręką dominującą często wynikają z przeciążenia nerwu pośrodkowego. Znajduje się on w wąskim kanale nadgarstka i odpowiada za ruch oraz czucie w palcach. Jeśli przestrzeń wokół niego się zmniejsza, dochodzi do ucisku, który wywołuje ból i drętwienie.

Schorzenie to rozwija się powoli. Na początku objawy pojawiają się sporadycznie, najczęściej w nocy lub nad ranem. Z czasem drętwienie i osłabienie chwytu stają się bardziej uciążliwe, a wykonywanie prostych czynności, takich jak trzymanie kubka czy używanie myszki komputerowej, zaczyna sprawiać trudność. Zaniedbanie leczenia może doprowadzić do zaniku mięśni kciuka,a nawet trwałego upośledzenia ruchomości dłoni.

Jakie codzienne nawyki prowadzą do zespołu cieśni nadgarstka?

Od czego powstaje zespół cieśni nadgarstka? Pewne czynności wykonywane każdego dnia mogą stopniowo przyczyniać się do przeciążenia tej części ręki. Jednym z głównych czynników ryzyka jest wielogodzinne korzystanie z myszki i klawiatury w nieergonomicznej pozycji. Nadgarstek narażony na ciągły nacisk i nieprawidłowe ułożenie może z czasem ulec przeciążeniu.

Przeczytaj wpis:  Jakie 🪑 krzesło do biurka przy skoliozie? Kompletny przewodnik ✨

Równie groźne są powtarzalne ruchy dłonią – zwłaszcza te związane z chwytaniem, skręcaniem lub zaciskaniem palców. Pracownicy biurowi, osoby wykonujące prace manualne oraz miłośnicy sportów wymagających silnego uchwytu (np. tenis czy siłownia) powinni szczególnie zwracać uwagę na odpowiednie rozluźnienie mięśni.

Noszenie ciężkich przedmiotów, szczególnie w sposób obciążający nadgarstek, również może przyspieszyć rozwój dolegliwości.

Czy ergonomia stanowiska pracy może zapobiec zespołowi cieśni nadgarstka?

Odpowiednia organizacja miejsca pracy znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia przeciążenia. Kluczowe jest ustawienie wyposażenia i akcesoriów w taki sposób, aby nadgarstki nie były stale zgięte ani napięte. Fotele ergonomiczne umożliwiają prawidłowe podparcie całego ciała – w tym również rąk.

Równie ważny jest odpowiedni blat. Kompletując wyposażenie, najlepiej wybrać biurka ergonomiczne sterowane elektronicznie, które umożliwiają pracę w różnych pozycjach. Opcja regulacji wysokości umożliwia szybką zmianę pozycji ciała. To zaś zmniejsza napięcie w nadgarstkach i łagodzi skutki długotrwałego siedzenia.

Nie możesz zapominać także o właściwym ustawieniu klawiatury i myszki. Podkładka pod nadgarstki może skutecznie pomóc w zmniejszeniu nacisku na nerw. Odpowiednio dopasowana myszka umożliwia z kolei bardziej naturalny chwyt. Kluczowe jest także robienie regularnych przerw, rozciąganie dłoni i wykonywanie prostych ćwiczeń rozluźniających.

Jak oceniasz ten post?

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen. Oceń jako pierwszy(a)

Dodaj komentarz
Bonusy do zamówienia

Ebook / Instrukcje video / Checklista ergonomiczna

Bezpłatna dostawa

Kurierem na terenie całej Polski

Pomagamy

Przekazujemy od każdego zamówienia 50zł na wyżywienie dzieci