Błędy popełniane przy wyborze fotela ergonomicznego

Błędy popełniane przy wyborze fotela ergonomicznego. Jak ich uniknąć?

Podejmując decyzję o nabyciu fotela ergonomicznego, należy zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby osoby, która będzie go użytkować. Wybór konkretnego modelu nie może być bowiem przypadkowy. Pamiętaj, że niewłaściwa decyzja będzie skutkować tym, że fotel ergonomiczny nie będzie w pełni spełniał swych funkcji. Jakie błędy są najczęściej popełniane przy zakupie krzesła?

Złe dopasowanie parametrów ciała do rozmiarów fotela

Zasadniczym błędem popełnianym przy wyborze fotela ergonomicznego jest nieodpowiednie dostosowanie modelu do wzrostu i wagi użytkownika. To, czy dany fotel rekomendowany jest dla typu Twojej sylwetki, znacząco rzutuje na komfort pracy, samopoczucie i zdrowie.

Zobacz: krzesło biurowe ortopedyczne

W przypadku, gdy jesteś niską osobą, a wybierzesz krzesło z wysokim oparciem, nie będzie to miało zbyt wielkiego znaczenia, ale jeśli jesteś wysoki, niskie oparcie nie zapewni wsparcia Twoim plecom na całej ich długości. Efektem takiego kategorycznego błędu są bóle kręgosłupa, jego skrzywienie, obciążenie barków i karku. Fotel nie może być też zbyt ciasny – siedzisko powinno być odpowiednio szerokie oraz głębokie, aby umożliwiało prawidłowe ułożenie nóg i stóp.

Zobacz: praca na stojąco przy komputerze

Z tego samego względu duże znaczenie ma wysokość, na której jest zamontowane siedzisko. Jeśli będzie zbyt wysoko, Twoje nogi będą swobodnie zwisać i nie będziesz w stanie oprzeć całych stóp na podłożu. Siedząc na niskim krześle, Twoje kolana będą z kolei uniesione na wyższym poziomie niż biodra. Taka pozycja jest nie tylko niewygodna, ale prowadzi do problemów z krążeniem, powodując m. in. drętwienie kończyn i żylaki.

Brak systemu regulacji

Kolejnym błędem, na który chciałbym zwrócić uwagę, to brak możliwości zmiany ustawień rozmiarów i położenia fotela. Szeroki zakres regulacji to niezwykle istotna funkcja, której zastosowanie zapewnia nam utrzymanie prawidłowej postawy, co jest głównym zadaniem foteli ergonomicznych.

Przeczytaj wpis:  Jak uniknąć bólu pleców podczas pracy przy komputerze?

Zobacz: Jakie są ceny foteli ortopedycznych

Aby korzystanie z krzesła było komfortowe i wygodne, trzeba dopasować jego ustawienia do swoich indywidualnych potrzeb i budowy ciała. Krzesła zaopatrzone w regulację wysokości oparcia i stopnia kąta jego nachylenia, umożliwiają uzyskanie dogodnej dla siebie pozycji.

Warto pamiętać także o odpowiednim wyprofilowaniu oparcia w kształcie litery “S”, dzięki któremu Twój kręgosłup będzie jeszcze lepiej do niego przylegać. Głębokość i wysokość siedziska należy ustawić tak, aby podpierało 2/3 długości ud przy zachowaniu w biodrach i kolanach kąta jak najbardziej zbliżonego do prostego.

Zobacz: Jakie są korzyści z posiadania fotela ergonomicznego w pracy

Dodatkowym atutem funkcjonalnego fotela ergonomicznego jest regulacja podłokietników na kilku płaszczyznach. W dobrym fotelu możesz ustawić ich wysokość, odległość między nimi, a nawet kąt ułożenia względem siebie. Odpowiednie podparcie dla łokci zapewniają podłokietniki wyregulowane na wysokości blatu biurka, dzięki czemu ręce nie męczą się podczas długiego pisania.

Przy zakupie krzesła często ignoruje się wyposażenie go w udogodnienia, takie jak zagłówek czy podnóżek, co również okazuje się błędem. Zagłówek, o który możemy wygodnie wesprzeć głowę, pozwala na odciążenie karku i zmniejszenie napięcia szyi. Dzięki temu pomoże się odprężyć i zrelaksować w trakcie długotrwałej pracy w pozycji siedzącej.

Zobacz: wysokość biurka kalkulator

Fotele wykonane ze słabej jakości materiałów  

Przy wyborze krzesła ergonomicznego istotne znaczenie ma tkanina, którą jest obite. Ważne, aby materiał zastosowany do wykończenia fotela ergonomicznego był nie tylko odporny na przetarcia i łatwy do czyszczenia, ale przede wszystkim powinien zapewnić cyrkulację powietrza.

Obicie wykonane z przewiewnej tkaniny zapewni Ci brak uczucia dyskomfortu, nawet w cieplejsze dni. Nasze fotele ergonomiczne wyprodukowane są z trwałych, najwyższej jakości materiałów, na które dajemy aż 5-letnią gwarancję. 

Zainwestuj w dobry fotel

Zapewniam, że jeśli postarasz się uniknąć powyższych błędów i wybierzesz fotel ergonomiczny o wysokim standardzie, będziesz cieszyć się zdrowiem przez długie lata. Odpowiednio dobrane krzesło zapobiega schorzeniom, wynikających z siedzącego trybu życia, takim jak zwyrodnienia stawów, rwa kulszowa czy bóle kręgosłupa.

Przeczytaj wpis:  Praca przy biurku na stojąco - czy to dobre rozwiązanie dla twojego zdrowia?

Zobacz: ranking foteli ergonomicznych

Pamiętaj, że właściwy wybór ma przełożenie na samopoczucie i komfort, a co za tym idzie – większą wydajność i efektywność w pracy. Dlatego warto zainwestować w dobry fotel ergonomiczny.

Jak oceniasz ten post?

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak ocen. Oceń jako pierwszy(a)

Dodaj komentarz
Bonusy do zamówienia

Ebook + instrukcje video

Bezpłatna dostawa

Kurierem na terenie całej Polski

100% Bezpieczne płatności

Przelewy / Blik / Karty płatnicze