Koszyk
błędy przy wyborze krzesła ergonomicznego

Najczęstsze błędy popełniane przy użytkowaniu fotela ergonomicznego. Jak ich unikać?

Fotel ergonomiczny jest niezawodnym rozwiązaniem dla osób pracujących wiele godzin w pozycji siedzącej przy biurku. Aby jednak takie krzesło w pełni spełniało swe funkcje, musi być spełnionych kilka warunków.

Wybór właściwego modelu i prawidłowa regulacja ustawień fotela

Podstawową kwestią, braną pod uwagę przy wyborze odpowiedniego krzesła ergonomicznego, jest określenie kluczowych parametrów, takich jak waga i wzrost użytkownika. Inne rozmiary foteli przeznaczone są dla drobnej kobiety, a odmienne dla rosłego mężczyzny. Kategorycznym błędem jest źle dobrana wysokość i szerokość mebla.

Zobacz: Jak regulować fotel ergonomiczny, aby zapewnić prawidłową pozycję siedzenia

Każdy fotel powinno się dodatkowo dopasować do typu sylwetki i budowy ciała oraz indywidualnych potrzeb konkretnej osoby. Dobry fotel ergonomiczny posiada szeroki zakres regulacji na wielu płaszczyznach, dzięki czemu z łatwością dostosujesz go do swoich proporcji. Koniecznie zadbaj o właściwe ustawienie poszczególnych pozycji – stopniowo je reguluj do momentu, aż uzyskasz poczucie najbardziej dogodnego dla siebie ułożenia.

Zobacz: fotel ergonomiczny ranking

Tylko prawidłowo dostosowany poprzez funkcje regulacji fotel, zapewni Ci komfort i wygodę użytkowania oraz wpłynie korzystnie na Twoje zdrowie i samopoczucie podczas wielogodzinnej pracy. Utrzymanie właściwej pozycji ciała zapobiega chorobom układu kostno-mięśniowego, jakimi są schorzenia kręgosłupa, zwyrodnienia stawów i problemy z krążeniem czy ciśnieniem.

Zobacz: Jakie są różnice między fotelami ergonomicznymi a tradycyjnymi

Jeśli odpowiednio wyregulujesz głębokość i wysokość siedziska lub pozycję podnóżka, zapewnisz swoim stopom dogodne ułożenie na podłożu i nie obciążysz kolan. Nieprawidłowy kąt nachylenia oparcia prowadzi do przeciążenia kręgosłupa i powoduje jego skrzywienie. Regulacja stopnia odchylenia i wysokości oparcia oraz prawidłowe ustawienie zagłówka pomoże Ci uniknąć rozwoju podobnych dolegliwości i pozbyć się bólu kręgosłupa czy karku.

Zobacz: Fotele ergonomiczne a zdrowie – dlaczego warto zainwestować w dobry fotel

Pragnę również podkreślić, że fotel powinien mieć stabilną, wytrzymałą konstrukcję, co zapewni Ci bezpieczeństwo podczas jego użytkowania. Wybierz taką, która jest wyposażona w kółka odpowiednie do podłoża w Twoim biurze –  inne zastosujesz do paneli, jeszcze inne sprawdzą się na dywanie czy wykładzinie.

Postaw na odpowiednią tkaninę

Istotnym znaczeniem w codziennym użytkowaniu fotela ergonomicznego jest materiał zastosowany do wykończenia mebla. Polecam zwrócić uwagę na to, czy Twoje krzesło wykonane jest z wysokiej jakości tkaniny, odpornej na przetarcia i zniszczenia.

Zobacz: Jak odciążyć kręgosłup w pracy przy biurku

Od tego kryterium zależy nie tylko wygoda, ale i łatwość w utrzymaniu czystości. Wiele osób zapomina o systematycznym czyszczeniu powierzchni fotela. To kategoryczny błąd. Pamiętaj o regularnym usuwaniu zanieczyszczeń z powłoki materiału, koniecznie specjalnie do tego przeznaczonymi preparatami. Jeśli odpowiednio zadbasz o obicie fotela, będzie Ci dłużej służył.

Zobacz: wysokość biurka kalkulator

Tkanina, którą wykończone jest krzesło, powinna zapewnić cyrkulację powietrza, byś czuł się zawsze komfortowo, nawet w cieplejsze dni. Proponowane przeze mnie fotele ergonomiczne produkowane są z trwałych, najwyższej jakości materiałów, na co dajemy 5-letnią gwarancję.

Zobacz: Fotele Kulik System – ergonomia pracy przy biurku

Funkcjonalność ponad wszystko

Jednym z najczęstszych błędów, popełnianych przez użytkowników foteli ergonomicznych jest kierowanie się przy wyborze modelu ceną lub stylowym designem. Wysokiej jakości krzesło biurowe to niemały koszt, jednak wymierne korzyści płynące ze stosowania prawidłowo dostosowanego fotela, sprawią, że będzie to dobrze zainwestowany wydatek.

Zobacz: Czy przepisy ochrony pracy nakładają na pracodawcę obowiązek wyposażenia stanowiska do pracy z komputerem w krzesło o regulowanych parametrach

Odradzam także postawienie kryterium w postaci względów dekoracyjnych. Nie wybieraj krzesła pod kątem jego wyglądu. Nawet najlepiej prezentujący się mebel może okazać się niewłaściwie dobrany do Twoich potrzeb. To funkcjonalność fotela ergonomicznego powinna być główną cechą braną pod uwagę przy dokonaniu właściwej decyzji.

Jak oceniasz ten post?

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen. Oceń jako pierwszy(a)

Dodaj komentarz
Bonusy do zamówienia

Ebook + instrukcje video

Bezpłatna dostawa

Kurierem na terenie całej Polski

100% Bezpieczne płatności

Przelewy / Blik / Karty płatnicze