Jak regulować fotel ergonomiczny

Jak regulować fotel ergonomiczny, aby zapewnić prawidłową pozycję siedzenia?

Dobry fotel ergonomiczny powinien być precyzyjnie dopasowany do naszej sylwetki i proporcji ciała. Tylko wtedy jest w stanie spełniać swoje funkcje wspierania prawidłowej postawy. Polecane przeze mnie krzesła biurowe wyposażone są w szeroki zakres regulacji na kilku płaszczyznach, co pozwala na optymalne dostosowanie ich do naszych uwarunkowań.

Wysokość siedziska

O jakości mebla biurowego decyduje nie tylko głębokość siedziska, jego szerokość i materiał, z jakiego jest wykonane, ale również możliwość regulacji jego wysokości od podłoża. Siedzisko fotela powinno być tak ustawione, abyś mógł położyć stopy wygodnie na podłodze.

Wskazane jest, aby kolana i biodra były ułożone pod kątem jak najbardziej zbliżonym do kąta prostego. Z kolei wygodną głębokością siedziska jest taka, która daje oparcie 2/3 długości ud.

Zobacz: Najczęstsze błędy popełniane przy użytkowaniu fotela ergonomicznego

Kąt nachylenia oparcia

Właściwości oparcia są niezwykle istotne w kwestii funkcjonalności foteli ergonomicznych. Zasadniczą cechą jest odpowiednie wyprofilowanie oparcia w postaci litery “S”, odwzorowującej kształt kręgosłupa. Uformowane w ten sposób zapewnia dokładne przyleganie pleców do oparcia, a co za tym idzie – odciążenie kręgosłupa.

Dobierz właściwą wysokość oparcia, abyś mógł się o nie oprzeć możliwie jak najdłuższym odcinkiem pleców. I wreszcie – co chciałbym szczególnie podkreślić, ponieważ jest to udogodnienie, którego nie można pominąć – kwestia możliwości zmiany nachylenia oparcia. Funkcja ta skutecznie koryguje wady postawy wynikające z nieprawidłowego ustawienia miednicy.

Ustawienie podłokietników

Odpowiednio wyregulowane podłokietniki powinny znajdować się mniej więcej na wysokości blatu i umożliwić Ci położenie dłoni płasko na biurku. Łokcie natomiast, zgięte pod kątem 90 stopni, mają się naturalnie oprzeć, odciążając stawy barkowe i mięśnie karku, szczególnie narażone na nadmierne napięcie.

Przeczytaj wpis:  Co to jest mechanizm Tilt i jak poprawia komfort w pracy przed komputerem?

Pamiętaj, że nie możesz przy tym podnosić barków. Dzięki temu, że ręce opierają się na podłokietnikach, mniej męczą się podczas długiego pisania.

Zobacz: Jak dobrać rozmiar fotela ergonomicznego do swoich potrzeb

Regulacja zagłówka

Niewątpliwym walorem krzesła biurowego jest wyposażenie w zagłówek. Element ten pozwala odciążyć kark i zmniejszyć obciążenia szyi oraz utrzymać prawidłową pozycję głowy. Wsparcie się o niego pomaga się zrelaksować i odprężyć, co jest niezwykle ważną kwestią podczas długotrwałej pracy w pozycji siedzącej.

Posiadanie podnóżka

Dodatkowym udogodnieniem foteli ergonomicznych jest podnóżek, który umożliwia oparcie stóp na dogodnej wysokości. Usprawnienie to przyczyni się do polepszenia krążenia, uniknięcia drętwienia nóg oraz poczucia zmęczenia, zapewniając organizmowi niezbędny odpoczynek. 

Zobacz: Jak wybrać ergonomiczny fotel biurowy

Odpowiednio wyregulowany fotel pomoże zachować zdrową sylwetkę

Tylko prawidłowo dostosowane do budowy ciała krzesło zapewni Ci poczucie komfortu i pozwoli uniknąć dokuczliwych objawów schorzeń kręgosłupa czy stawów. Zawsze podkreślam, że aby fotel ergonomiczny w pełni spełniał funkcje profilaktyczne i zdrowotne, musi być idealnie dopasowany do sylwetki konkretnej osoby, a to umożliwia zastosowany w naszych fotelach kompleksowy system regulacji.

Dodaj komentarz
Bonusy do zamówienia

Ebook + instrukcje video

Bezpłatna dostawa

Kurierem na terenie całej Polski

100% Bezpieczne płatności

Przelewy / Blik / Karty płatnicze