Koszyk
Jak wyregulować podparcie odcinka lędźwiowego?

Jak wyregulować podparcie odcinka lędźwiowego?

Jeśli spędzasz dużo czasu przy biurku, to dobrze wiesz, jak ważne jest posiadanie wygodnego krzesła. Czy zdajesz jednak sobie sprawę z tego, że podparcie odcinka lędźwiowego w Twoim krześle biurowym jest tak samo ważne jak samo siedzenie?

Podparcie odcinka lędźwiowego to część krzesła, która podtrzymuje dolną część pleców. I chociaż może się to nie wydawać ważną kwestią, posiadanie odpowiedniego podparcia lędźwiowego może mieć ogromny wpływ na poziom komfortu – nie wspominając o ogólnym stanie zdrowia.

Zobacz: fotel ergonomiczny ranking

Jakie jest znaczenie podparcia lędźwiowego w krześle biurowym?

Podparcie lędźwi w krześle biurowym jest ważne z dwóch głównych powodów: po pierwsze, może ono pomóc w zapobieganiu bólom pleców; po drugie, jest w stanie poprawić Twoją postawę.

Kiedy siedzisz na krześle bez odpowiedniego podparcia lędźwiowego, Twój kręgosłup zaczyna się wyginać do przodu. Powoduje to niepotrzebne obciążenie mięśni i więzadeł w plecach, co może prowadzić do bólu. Ponadto zła postawa może powodować w długiej perspektywie takie problemy jak np. zaokrąglone ramiona i wysunięta do przodu pozycja głowy.

Zobacz: wysokość biurka kalkulator

Podparcie lędźwi pomaga utrzymać naturalną krzywiznę kręgosłupa, zapobiegając bólom i poprawiając postawę. Odbywa się to poprzez wspieranie dolnej części pleców i zapobieganie przechylaniu miednicy zbyt daleko do przodu. W rezultacie będziesz mógł siedzieć prosto i czuć się bardziej komfortowo nawet po długim siedzeniu.

Nieużywanie podparcia lędźwiowego może z biegiem czasu prowadzić do wielu problemów, w tym bólu pleców, złej postawy, a nawet przepukliny dysków. Ponadto dyskomfort wynikający z niewłaściwego korzystania z podparcia lędźwiowego utrudnia skupienie się na zadaniach zawodowych i produktywność przez cały dzień.

Jeśli często doświadczasz bólu pleców lub złej postawy, dostosowanie krzesła biurowego w celu uwzględnienia podparcia lędźwiowego może pomóc złagodzić te problemy.

Jak prawidłowo wyregulować podparcie odcinka lędźwiowego w fotelu biurowym?

Krzesło biurowe z podparciem odcinka lędźwiowego ma zwykle trzy główne punkty regulacji: wysokość oparcia krzesła (może być też regulowana wysokość samego podparcia lędźwiowego), głębokość siedziska oraz ustawienie siły nacisku oparcia, kiedy odblokujesz oparcie.

Wysokość oparcia należy wyregulować tak, aby oparcie wspierało środkową i górną część pleców, nie popychając głowy do przodu. Jeśli masz regulację również podparcia samego odcinka lędźwiowego to najlepiej ustawić właściwą wysokość kiedy będziesz siedział na krześle by umieścić podparcie dokładnie w miejscu Twoich lędźwi. Głębokość siedziska należy wyregulować w taki sposób, aby odległość między przednią krawędzią siedziska a tyłem kolan wynosiła ok. od dwóch do pięciu cm.

Możesz również pracować w trybie odblokowanego oparcia i wtedy wyregulować (zazwyczaj za pomocą pokrętła) siłę nacisku oparcia na Twoje lędźwie i plecy . Opór na Twoje plecy powinien być odczuwalny, ale nie za mocny tak by było to dla Ciebie komfortowe. Dlatego warto popróbować różne ustawienia siły by znaleźć dla siebie najbardziej optymalne ustawienie :).

Zobacz polecane krzesła biurowe ortopedyczne

Jak oceniasz ten post?

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen. Oceń jako pierwszy(a)

Dodaj komentarz
Bonusy do zamówienia

Ebook + instrukcje video

Bezpłatna dostawa

Kurierem na terenie całej Polski

100% Bezpieczne płatności

Przelewy / Blik / Karty płatnicze