Koszyk
Jak zapobiegać bólom kręgosłupa podczas pracy w trybie home office

Jak zapobiegać bólom kręgosłupa podczas pracy w trybie home office?

System pracy w domu staje się coraz bardziej popularną metodą wykonywania obowiązków zawodowych. Możliwość pracy zdalnej wiąże się z wieloma korzyściami, dlatego jest ceniona przez większość pracowników. Zwykle polega ona jednak na siedzeniu przed komputerem, co niesie ze sobą również ryzyko pojawienia się schorzeń kręgosłupa. Jak temu zapobiec?

Tryb pracy zdalnej – przywilej czy przekleństwo? Jak możesz chronić swój kręgosłup przed bólem i urazami?

Praca w trybie home office to dla niektórych konieczność, dla innych zaś – świadomy wybór. Faktem jest, że dla wielu osób jest to wygodny sposób zarobkowania.

Zobacz: Jak zapobiegać bólom kręgosłupa u dzieci i młodzieży podczas nauki zdalnej

Pracując w domu, oszczędzamy na ewentualnych dojazdach do biura, a nienormowany czas pracy zwykle pozwala na wypełnianie powierzonych nam zadań w dowolnych, przystępnych dla nas godzinach, dzięki czemu możemy w miarę swobodnie ustalać swój harmonogram dnia, wykonując w międzyczasie inne obowiązki.

Praca zdalna to jednak duże obciążenie dla kręgosłupa oraz całego układu szkieletowego i krwionośnego. Możesz jednak uniknąć bólu pleców i znacznie ograniczyć rozwój dotkliwych schorzeń, stosując się do podanych przeze mnie poniżej wskazówek.

Korzystaj z fotela ergonomicznego, by uniknąć problemów z kręgosłupem

Dzięki odpowiedniej konstrukcji, fotele ergonomiczne i ortopedyczne wymuszają na użytkowniku utrzymanie prawidłowej pozycji podczas siedzenia, co odciąża mięśnie i umożliwia prawidłowy przepływ krwi.

Korzystanie z dobrej jakości krzesła biurowego zapobiega zwyrodnieniom kręgosłupa, bólom mięśni i drętwieniu kończyn. System regulacji zastosowany w fotelach ergonomicznych pozwala na dostosowanie ich ustawień do indywidualnych potrzeb i sylwetki danej osoby, zapewniając wygodę użytkowania i komfortową pracę.

Zobacz: fotel ergonomiczny ranking

Wysokie, wyprofilowane oparcie w kształcie litery “S” umożliwia wygodne ułożenie pleców – powinny one przylegać do fotela na całej swojej długości. Pełną funkcjonalność w zakresie profilaktyki zdrowotnej oraz niwelowania dokuczliwych objawów, zagwarantują Ci modele z regulowanymi podłokietnikami, zagłówkiem oraz podnóżkiem.

Zobacz: krzesło ortopedyczne biurowe

Takie fotele nie tylko przyczynią się do poprawy efektywności i wydajności pracy, ale pozwolą Ci się również skutecznie zrelaksować i odpocząć w przerwach podczas wielogodzinnej pracy na komputerze.

Pracuj przy biurku o odpowiedniej wysokości

Wysokość blatu roboczego powinna umożliwić Ci przyjęcie swobodnej pozycji podczas pracy i wspierać właściwą postawę ciała. Zalecane jest utrzymanie między ramieniem a przedramieniem kąta prostego, z kolei kolana nie mogą dotykać blatu.

Zobacz: fotel biurowy wygodny dla kręgosłupa

Monitor musi być tak ustawiony, aby górna krawędź ekranu nie znajdowała się powyżej Twoich oczu. Miejsce pracy powinno być zaaranżowane w sposób ergonomiczny, by wszystkie potrzebne przedmioty, a w szczególności klawiatura i myszka, znajdowały się na wyciągnięcie ręki i nie trzeba było do nich daleko sięgać.

Odległość między brzegiem biurka a klawiaturą musi być większa niż 10 cm, aby była możliwość wygodnego położenia rąk na blacie. Idealną propozycją w przypadku wykonywania zajęć w trybie home office, jak i w każdej innej pracy biurowej, są elektryczne biurka z regulacją wysokości. Dzięki temu praktycznemu rozwiązaniu, będziesz mógł w łatwy i szybki sposób dostosować odległość blatu od podłoża według swoich potrzeb.

Zobacz: fotel challenger dla programisty

Wysoki zakres regulacji pozwoli Ci również pracować na stojąco, co jest korzystną dla Twojego kręgosłupa alternatywą siedzącego trybu. Nasza oferta obejmuje kilka atrakcyjnych modeli regulowanych biurek elektrycznych.

Wprowadzaj przerwy podczas długotrwałej pracy

Wielogodzinne unieruchomienie ciała sprzyja rozwojowi schorzeń kręgosłupa, dlatego przynajmniej co godzinę pozwól sobie na pauzę w pracy. Wstań od biurka, pospaceruj po pokoju, zaparz sobie herbatę.

Dobrze, gdybyś wykonał kilka ćwiczeń fizycznych, aby rozruszać zastane kości i mięśnie oraz poprawić krążenie – zrób kilka przysiadów i skłonów, a także ruchy okrężne głową i tułowiem. Wystarczy pięciominutowa przerwa, aby Twój organizm odpoczął od siedzącej pozycji i nabrał energii do dalszej pracy.

Jak oceniasz ten post?

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak ocen. Oceń jako pierwszy(a)

Dodaj komentarz
Bonusy do zamówienia

Ebook + instrukcje video

Bezpłatna dostawa

Kurierem na terenie całej Polski

100% Bezpieczne płatności

Przelewy / Blik / Karty płatnicze