System pracy w domu staje się coraz bardziej popularną metodą wykonywania obowiązków zawodowych. Możliwość pracy zdalnej wiąże się z wieloma korzyściami, dlatego jest ceniona przez większość pracowników. Zwykle polega ona jednak na siedzeniu przed komputerem, co niesie ze sobą również ryzyko pojawienia się schorzeń kręgosłupa. Jak temu zapobiec?
Spis treści
Tryb pracy zdalnej – przywilej czy przekleństwo? Jak możesz chronić swój kręgosłup przed bólem i urazami?
Praca w trybie home office to dla niektórych konieczność, dla innych zaś – świadomy wybór. Faktem jest, że dla wielu osób jest to wygodny sposób zarobkowania.
Zobacz: Jak zapobiegać bólom kręgosłupa u dzieci i młodzieży podczas nauki zdalnej
Pracując w domu, oszczędzamy na ewentualnych dojazdach do biura, a nienormowany czas pracy zwykle pozwala na wypełnianie powierzonych nam zadań w dowolnych, przystępnych dla nas godzinach, dzięki czemu możemy w miarę swobodnie ustalać swój harmonogram dnia, wykonując w międzyczasie inne obowiązki.
Praca zdalna to jednak duże obciążenie dla kręgosłupa oraz całego układu szkieletowego i krwionośnego. Możesz jednak uniknąć bólu pleców i znacznie ograniczyć rozwój dotkliwych schorzeń, stosując się do podanych przeze mnie poniżej wskazówek.
Korzystaj z fotela ergonomicznego, by uniknąć problemów z kręgosłupem
Dzięki odpowiedniej konstrukcji, fotele ergonomiczne i ortopedyczne wymuszają na użytkowniku utrzymanie prawidłowej pozycji podczas siedzenia, co odciąża mięśnie i umożliwia prawidłowy przepływ krwi.
Korzystanie z dobrej jakości krzesła biurowego zapobiega zwyrodnieniom kręgosłupa, bólom mięśni i drętwieniu kończyn. System regulacji zastosowany w fotelach ergonomicznych pozwala na dostosowanie ich ustawień do indywidualnych potrzeb i sylwetki danej osoby, zapewniając wygodę użytkowania i komfortową pracę.
Zobacz: fotel ergonomiczny ranking
Wysokie, wyprofilowane oparcie w kształcie litery “S” umożliwia wygodne ułożenie pleców – powinny one przylegać do fotela na całej swojej długości. Pełną funkcjonalność w zakresie profilaktyki zdrowotnej oraz niwelowania dokuczliwych objawów, zagwarantują Ci modele z regulowanymi podłokietnikami, zagłówkiem oraz podnóżkiem.
Zobacz: krzesło ortopedyczne biurowe
Takie fotele nie tylko przyczynią się do poprawy efektywności i wydajności pracy, ale pozwolą Ci się również skutecznie zrelaksować i odpocząć w przerwach podczas wielogodzinnej pracy na komputerze.
Pracuj przy biurku o odpowiedniej wysokości
Wysokość blatu roboczego powinna umożliwić Ci przyjęcie swobodnej pozycji podczas pracy i wspierać właściwą postawę ciała. Zalecane jest utrzymanie między ramieniem a przedramieniem kąta prostego, z kolei kolana nie mogą dotykać blatu.
Zobacz: fotel biurowy wygodny dla kręgosłupa
Monitor musi być tak ustawiony, aby górna krawędź ekranu nie znajdowała się powyżej Twoich oczu. Miejsce pracy powinno być zaaranżowane w sposób ergonomiczny, by wszystkie potrzebne przedmioty, a w szczególności klawiatura i myszka, znajdowały się na wyciągnięcie ręki i nie trzeba było do nich daleko sięgać.
Odległość między brzegiem biurka a klawiaturą musi być większa niż 10 cm, aby była możliwość wygodnego położenia rąk na blacie. Idealną propozycją w przypadku wykonywania zajęć w trybie home office, jak i w każdej innej pracy biurowej, są elektryczne biurka z regulacją wysokości. Dzięki temu praktycznemu rozwiązaniu, będziesz mógł w łatwy i szybki sposób dostosować odległość blatu od podłoża według swoich potrzeb.
Zobacz: fotel challenger dla programisty
Wysoki zakres regulacji pozwoli Ci również pracować na stojąco, co jest korzystną dla Twojego kręgosłupa alternatywą siedzącego trybu. Nasza oferta obejmuje kilka atrakcyjnych modeli regulowanych biurek elektrycznych.
Wprowadzaj przerwy podczas długotrwałej pracy
Wielogodzinne unieruchomienie ciała sprzyja rozwojowi schorzeń kręgosłupa, dlatego przynajmniej co godzinę pozwól sobie na pauzę w pracy. Wstań od biurka, pospaceruj po pokoju, zaparz sobie herbatę.
Dobrze, gdybyś wykonał kilka ćwiczeń fizycznych, aby rozruszać zastane kości i mięśnie oraz poprawić krążenie – zrób kilka przysiadów i skłonów, a także ruchy okrężne głową i tułowiem. Wystarczy pięciominutowa przerwa, aby Twój organizm odpoczął od siedzącej pozycji i nabrał energii do dalszej pracy.