Koszyk

Jak zapobiegać bólom kręgosłupa u dzieci i młodzieży podczas nauki zdalnej?

Sytuacja ostatnich lat wywarła na nas konieczność wypracowania odmiennych od znanych dotychczas metod funkcjonowania w sferze życia i gospodarki, co skutkowało przejściem z pracy stacjonarnej na tryb zdalny.

Tak też stało się w obszarze edukacji, gdy uczniowie musieli opuścić mury szkolne i w celu nauki zasiąść w domach przed komputerami. Jak chronić dzieci i młodzież przed skutkami długotrwałego siedzenia, jakimi są schorzenia kręgosłupa?

Zobacz: Jakie są różnice między krzesłami ergonomicznymi a tradycyjnymi krzesłami biurowymi

Zapewnij swoim pociechom wygodne, ergonomiczne miejsce do nauki

Mimo, że typowa, powszechna nauka zdalna odeszła w zapomnienie, to niektóre wprowadzone w minionym okresie rozwiązania edukacji niestacjonarnej funkcjonują do dziś. Uczniowie wykorzystują poznane wówczas programy jako narzędzie do komunikowania się z nauczycielami i między sobą oraz do odrabiania prac domowych.

Zobacz: fotel biurowy wygodny dla kręgosłupa

Niestety, pozycja siedząca podczas pracy przy komputerze, wiąże się z długim unieruchomieniem ciała, co naraża dziecko na problemy z krążeniem krwi, może powodować cukrzycę, zwyrodnienie stawów i dokuczliwy ból pleców. Aby zapobiec rozwojowi schorzeń kręgosłupa, musisz zorganizować dzieciom odpowiednie stanowisko do nauki.

Fundamentalną kwestią będzie wyposażyć je we właściwe meble:

  • funkcjonalny fotel ergonomiczny – specjalnie opracowana konstrukcja krzeseł ergonomicznych została zaprojektowana tak, by wymusić na użytkowniku utrzymanie prawidłowej postawy ciała, zapewniając komfort i wygodę. Dostosowanie elementów mebla do sylwetki pozwala odciążyć kręgosłup i zniwelować napięcie mięśni. Dzięki systemowi regulacji, możesz ustawić dogodną dla dziecka pozycję krzesła, uwzględniając przy tym jego wzrost i wagę. Anatomiczny kształt oraz odpowiednie wyprofilowanie siedziska i oparcia pozwoli na długą pracę bez poczucia dyskomfortu, zmęczenia i bólu pleców,
  • elektryczne biurko z regulacją wysokości – na komfort pracy przy komputerze składa się również biurko o odpowiednich parametrach. Musi być na tyle wysokie, aby nie dotykało kolan i jednocześnie podparte o niego ręce tworzyły kąt prosty między przedramieniem, a ramieniem. Idealne dostosowanie wysokości biurka zapewnią Ci dostępne w ofercie naszego sklepu modele elektryczne, w których w prosty i szybki sposób zmienisz odległość blatu od podłoża, umożliwiając nawet pracę na stojąco. Technologia ta jest szczególnie praktyczna, gdy z jednego stanowiska korzysta zamiennie więcej osób. Zaaranżuj także niezbędne sprzęty na blacie, szczególnie klawiaturę i mysz tak, aby Twoje dziecko miało do nich swobodny dostęp i nie musiało zbyt daleko wyciągać po nie ręki. Klawiatura powinna znajdować się w odległości co najmniej 10 cm od brzegu blatu, aby umożliwić wygodne oparcie rąk, natomiast oczy nie mogą znajdować się powyżej górnej linii ekranu monitora.

Dopilnuj, aby Twoje dziecko odeszło od komputera w czasie przerw

Pracując na komputerze, należy przynajmniej co godzinę robić sobie przerwy. To ważne, aby wstać od komputera i odejść od biurka, aby rozruszać zastane kości i zmęczone mięśnie oraz usprawnić krążenie. Dla zdrowego kręgosłupa dobrze jest wykonać kilka ćwiczeń rozciągających – skłony, przysiady i ruchy okrężne głową oraz tułowiem.

Zobacz: fotel challenger dla programisty

Kilka minut wystarczy, by nasze ciało i wzrok odpoczęły od ekranu komputera i uciążliwego siedzenia oraz by dziecko nabrało energii do dalszej nauki. 

Spędzajcie aktywnie czas na świeżym powietrzu

Podczas codziennej gonitwy, obowiązków, pracy i wzmożonej nauki, nie zapominaj o zachęcaniu swojego dziecka do regularnej aktywności i ruchu na świeżym powietrzu. Spacer, bieg, pływanie, jazda na rowerze czy hulajnodze, przyniesie ulgę dla jego kręgosłupa i zapewni mu zdrową kondycję.

Zobacz: fotel ergonomiczny ranking

Jak oceniasz ten post?

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen. Oceń jako pierwszy(a)

Dodaj komentarz
Bonusy do zamówienia

Ebook + instrukcje video

Bezpłatna dostawa

Kurierem na terenie całej Polski

100% Bezpieczne płatności

Przelewy / Blik / Karty płatnicze