Koszyk
Zalety i wady materiałów stosowanych w fotelach ergonomicznych

Skóra, tkanina czy siatka? Zalety i wady materiałów stosowanych w fotelach ergonomicznych

Do obicia krzeseł biurowych wykorzystywane są różne materiały. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który z nich jest najlepszy. Wybór odpowiedniej tkaniny zależy od Twoich indywidualnych preferencji i potrzeb. Przedstawię Ci główne atuty i mankamenty poszczególnych materiałów.

Skóra naturalna i jej tańszy odpowiednik – ekoskóra

Ekoskóra jest powszechnie stosowanym materiałem w meblach tapicerowanych. To tańsza opcja skóry naturalnej, co ma przełożenie na jej jakość i wytrzymałość. Z pewnością jej walorem jest stosunkowo łatwe utrzymanie w czystości – do usunięcia zanieczyszczeń wystarczy zwykle wilgotna ściereczka lub gąbka.

Zobacz: fotel dla programisty

Niestety, skóra ekologiczna nie jest tkaniną przewiewną, co w przypadku długotrwałego użytkowania skutkuje poczuciem dyskomfortu, szczególnie w cieplejsze dni. Latem ciało “lepi się” do krzesła obitego takim materiałem, co jednak w przypadku posiadania w pomieszczeniu klimatyzacji, nie ma większego znaczenia.

Z kolei zimą odczuwamy nieprzyjemny chłód w początkowej fazie kontaktu z siedziskiem. Tkanina ta jest mniej trwała w porównaniu do prawdziwej skóry – przy częstym użytkowaniu ulega uszkodzeniom mechanicznym, a nieodpowiednio pielęgnowana łuszczy się i pęka. Wilgoć i gorące powietrze niszczą ekoskórę, dlatego foteli wykończonych tym materiałem nie można stawiać w miejscach silnie nasłonecznionych, przy źródłach ciepła czy narażonych na dużą wilgotność.

Jeśli zależy Ci na jakości i wytrzymałości tapicerki, wybierz skórę naturalną. Jest materiałem bardziej przewiewnym i trwałym niż jej sztuczny odpowiednik, a ponadto prezentuje się niezwykle elegancko i jest wyrazem prestiżu.

Zobacz: ranking foteli ergonomicznych

Fotele skórzane posiadają często elementy perforowane, zapewniające lepszą cyrkulację powietrza. Krzesła biurowe ze skóry są bardziej miękkie w porównaniu do innych tkanin, więc jeśli spędzasz wiele godzin za biurkiem i cenisz sobie wygodę, taki mebel będzie dla Ciebie dobrym wyborem. Aby mógł służyć Ci dłużej, pamiętaj o jego regularnej konserwacji.

Tkanina materiałowa – optymalna opcja do wielogodzinnej pracy przy biurku

Kolejnym rodzajem obicia foteli ergonomicznych jest materiał, taki jak welur lub tkanina płócienna i membranowa. Materiałowa tapicerka zapewnia większą przewiewność, co jest podstawą poczucia komfortu przy kilkugodzinnym siedzeniu za biurkiem. Krzesło obszyte takim materiałem jest również przyjemniejsze w dotyku, niż chociażby skóra czy tkanina typu mesh, której właściwości omawiam poniżej.

Zobacz: wysokość biurka kalkulator

W połączeniu z gąbką i różnymi systemami zastosowanymi w ergonomicznych fotelach biurowych, zwykłe tkaniny umożliwiają optymalne dopasowanie do ciała. Wysokogatunkowe materiały są również bardziej odporne na zniszczenia, ścieranie i pęknięcia, niż chociażby ekoskóra.  

Siatka mesh jako nowoczesne rozwiązanie w fotelach ergonomicznych

Wiele modeli krzeseł biurowych wykonanych jest z siatki typu mesh. To elastyczny, wytrzymały i zarazem niezwykle lekki materiał, który sprawdza się w każdych warunkach. Ze względu na swe właściwości cieszy się popularnością zarówno w gabinetach, jak i w domach.

Zobacz: Jakie są korzyści z posiadania fotela ergonomicznego w pracy

Siatka dopasowuje się do budowy ciała i bardzo dobrze przepuszcza powietrze, co z pewnością jest jej największym walorem. Jest bardzo wytrzymała na tarcia oraz uszkodzenia mechaniczne i stosunkowo łatwo utrzymać ją w czystości. Warto wybrać mesh wysokiej jakości, który po dłuższym użytkowaniu nie naciągnie się i nie zniekształci. Materiał ten uniemożliwia jednak precyzyjne wyprofilowanie fotela.

Zobacz: Jakie akcesoria fotela ergonomicznego poprawiają komfort pracy

Jaki materiał jest najlepszy? Wybierz najbardziej odpowiedni fotel dla siebie!

Podejmując decyzję o wyborze tapicerki fotela ergonomicznego, zastanów się, czego oczekujesz i jakie są Twoje upodobania. Nie musisz ograniczać się do jednego rodzaju materiału – w wielu modelach krzeseł zastosowana jest metoda łączenia tkanin tak, aby spełnić oczekiwania każdego użytkownika.

Ważne, aby były to materiały wysokiej jakości – tylko takie zapewnią Ci komfort i wygodę w użytkowaniu oraz trwałość mebla.

Jak oceniasz ten post?

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen. Oceń jako pierwszy(a)

Dodaj komentarz
Bonusy do zamówienia

Ebook + instrukcje video

Bezpłatna dostawa

Kurierem na terenie całej Polski

100% Bezpieczne płatności

Przelewy / Blik / Karty płatnicze