W dzisiejszych czasach wiele osób prowadzi siedzący tryb życia, ze względu na charakter swojej pracy. W przypadku wielu profesji, w coraz większym stopniu opiera się ona na używaniu komputera jako narzędzia niezbędnego do wykonywania zawodowych czynności.
Pracując przy biurku, nie bez znaczenia dla Twojego zdrowia jest rodzaj i jakość siedziska, w którym spędzasz przecież wiele godzin dziennie.
Spis treści
Skutki siedzącego trybu życia dla organizmu
Konsekwencje długotrwałej pracy siedzącej mogą być dla Ciebie bardzo dotkliwe i bolesne. Wielogodzinny brak ruchu oraz niewygodna pozycja na krześle wpływa niezwykle szkodliwie na funkcjonowanie i kondycję całego układu szkieletowo-mięśniowego oraz zaburza właściwy przepływ krwi w organizmie.
Zobacz: fotele ergonomiczne
W efekcie powoduje nieodwracalne zmiany w całym ciele. W wyniku siedzącego trybu życia narażeni jesteśmy bowiem na ryzyko rozwoju niebezpiecznych schorzeń kręgosłupa, przewlekłe bóle mięśni i głowy, zwyrodnienie stawów, pojawienie się żylaków i nadciśnienie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i zapobieganie zdrowotnym skutkom pracy przy komputerze.
Korzystanie z nieodpowiedniego krzesła może potęgować i pogłębiać schorzenia kręgosłupa i inne choroby. W miejscu pracy zadbaj więc o ergonomicznie zorganizowane stanowisko oraz funkcjonalny, wygodny fotel, który uchroni Cię przed bolesnymi objawami niepożądanych dolegliwości.
W jaki sposób fotel biurowy oddziałuje na Twoje zdrowie?
Zwykłe krzesło biurowe nie spełnia funkcji profilaktycznych i przy dłuższym użytkowaniu może być bardzo niewygodne. W rezultacie wymusza ciągłą zmianę pozycji, powodując dyskomfort i uczucie irytacji, przeszkadzające w skupieniu się na zadaniach.
Na takim siedzisku w szybkim czasie odczujesz drętwienie i ból, który będzie Ci doskwierał nie tylko podczas pracy przy komputerze, ale również w ciągu reszty dnia i w nocy. Tradycyjne krzesło biurowe przede wszystkim nie posiada regulacji, przez co nie można dostosować go indywidualnie do wzrostu, sylwetki i potrzeb użytkownika.
Zobacz: ranking foteli
W przypadku niskich osób może to oznaczać brak możliwości stabilnego oparcia całych stóp na podłożu, natomiast u wysokich – kolana uniesione zbyt wysoko, powyżej linii bioder, co w konsekwencji utrudnia prawidłowe krążenie. Podobne skutki odnośnie górnych kończyn powoduje brak podłokietników – ręce na nieodpowiedniej wysokości, bez właściwego wsparcia, będą cierpnąć przy długotrwałym pisaniu na klawiaturze.
Z kolei niskie oparcie, jakim dysponuje większość zwykłych foteli, wyklucza możliwość wsparcia pleców na całej ich długości, przez co ciężko jest utrzymać wyprostowaną sylwetkę, w wyniku czego się garbimy i pochylamy do przodu. Prowadzi to do zniekształceń kręgosłupa oraz wad postawy.
Do pracy przy biurku wybierz specjalistyczny fotel ergonomiczny. Unikniesz bólu i rozwoju chorób
Jeśli masz siedzącą pracę i spędzasz wiele godzin przy komputerze, zrezygnuj z niewygodnego, zwykłego krzesła i dla własnego zdrowia zainwestuj w dobrej jakości fotel ergonomiczny. Zapewniam Cię, że rozwiązania zastosowane w tego typu siedziskach i specjalnie opracowana konstrukcja, korzystnie wpłynie na stan Twojego organizmu oraz komfort pracy.
Zniweluje ból mięśni i kręgosłupa oraz zminimalizuje ryzyko schorzeń, wynikających z siedzącego trybu życia. Anatomicznie wyprofilowane, wysokie oparcie, dostosowane do kształtu kręgosłupa, jest wygodnym wsparciem dla pleców. Wraz z odpowiednio osadzonym siedziskiem, ułatwia utrzymanie prawidłowej pozycji ciała.
Zobacz: jak wybrać fotel ergonomiczny
Zagłówek, w który wyposażony jest dobry fotel, pozwala na oparcie głowy, odciążając napięte mięśnie szyi i barków. Szeroki system wielopoziomowej regulacji umożliwia takie ustawienie poszczególnych elementów krzesła, by znaleźć optymalną dla siebie pozycję.
Wspomnę tu chociażby o takich istotnych parametrach, jak kąt odchylenia oparcia, wysokość i głębokość siedziska oraz rozstawienie podłokietników. Spośród szerokiej oferty modeli, znajdziesz w naszym sklepie fotel przystosowany do Twojego wzrostu i wagi, który sprosta Twoim oczekiwaniom i preferencjom.
Zobacz: 7 sposobów na poprawienie ergonomii pracy przy biurku
Jeśli masz wątpliwości, co do wyboru odpowiedniego dla siebie specjalistycznego krzesła biurowego, skorzystaj z dostępnego na naszej stronie konfiguratora, który na podstawie kilku danych wyświetli propozycje najlepszych dla Ciebie modeli, pomagając Ci podjąć właściwą decyzję.