Fotele ergonomiczne a zdrowie

Fotele ergonomiczne a zdrowie – dlaczego warto zainwestować w dobry fotel?

Zachowanie prawidłowej postawy w trakcie pracy pozwala zredukować dolegliwości bólowe, a także skupić się na wykonywanych obowiązkach. Dlatego też warto zainwestować w fotel ergonomiczny, który dobrze sprawdzi się zarówno w biurze, jak i w domu. Korzystanie z niego na co dzień ma niemały wpływ na zdrowie, dlatego warto zapoznać się z korzyściami, jakie za sobą niesie.

Zobacz: fotel ergonomiczny ranking

Czym charakteryzuje się fotel ergonomiczny?

Na początek przypomnę, czym w ogóle charakteryzuje się wysokiej klasy fotel ergonomiczny. Otóż wyróżnia go:

  • odpowiednio wyprofilowane siedzisko i oparcie, dzięki któremu można zachować właściwą postawę,
  • możliwość regulacji poszczególnych elementów takich jak podłokietniki, zagłówek, podparcie lędźwiowe, wysokość i głębokość siedziska do swojej sylwetki
  • komfort siedzenia, jaki zapewniają odpowiednie użyte materiały tapicerki fotela, które są przyjemne w dotyku, ale też odpowiednio przepuszczają powietrze

Celem użytkowania fotelu ergonomicznego jest zachowanie odpowiedniej, wyprostowanej postawy w czasie pracy, gdy pozostajemy w pozycji siedzącej. Nie jest ona komfortowa dla naszego kręgosłupa, dlatego warto posiłkować się rozwiązaniami, które w pewien sposób pozwolą go odciążyć.

Zobacz: wysokość biurka kalkulator

Korzyści zdrowotne, jakie niesie za sobą użytkowanie krzeseł ergonomicznych

To, jakie krzesło do pracy wybierzemy, nie jest obojętne dla naszego zdrowia. Modele ergonomiczne pozwalają przede wszystkim zachować odpowiednią postawę, dzięki której nie dochodzi do przekrzywienia kręgosłupa.

Ma ona wpływ nie tylko na ewentualne dolegliwości bólowe, jakie pojawiają się w okolicach pleców, lecz również napięcie mięśni. Często odchodząc od komputera, czujemy się spięci, a czasami wręcz trudno nam utrzymać w ręce konkretny przedmiot. Za to odpowiedzialne są mięśnie, które przez dłuższy czas były nadmiernie napięte. Korzystanie z fotela ergonomicznego pozwala też zmniejszyć lub uniknąć :

  • bólu pleców
  • bólu szyi oraz karku
  • nadmiernego nacisku na uda i biodra
Przeczytaj wpis:  Praca na stojąco przy biurku z elektrycznie regulowaną wysokością – jak zacząć? Praktyczny poradnik.

Spędzanie wielu godzin dziennie na niewygodnym, niedostosowanym do naszych potrzeb fotelu, daje o sobie znać w dłuższej perspektywie czasowej. Pojawiają się bóle pleców, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym, niemożność poruszania dłonią w prawidłowy sposób.

Dlaczego jeszcze warto korzystać z foteli ergonomicznych?

Codzienne użytkowanie fotela ergonomicznego wpływa nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, lecz także na naszą wydajność. Częste zmienianie pozycji na zwykłych fotelu czy poszukiwanie idealnego sposobu usadowienia nie sprzyjają koncentracji.

Bóle kręgosłupa czy brak dopasowania fotela do naszej sylwetki również nie pomaga w codziennej pracy. Oczywiście, nawet korzystając z fotela ergonomicznego, co pewien czas trzeba sobie zrobić krótką przerwę- wstać, przejść się czy wykonać kilka prostych ćwiczeń. Idealnym połączeniem z fotelem ergonomicznym jest wykorzystanie biurka regulowanego elektrycznie co umożliwia szybką zmianę pozycji z siedzącej na stojącą. To znacznie odciąża kręgosłup i daje możliwość aktywnej pracy przed komputerem.

Jak oceniasz ten post?

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen. Oceń jako pierwszy(a)

Dodaj komentarz
Bonusy do zamówienia

Ebook + instrukcje video

Bezpłatna dostawa

Kurierem na terenie całej Polski

100% Bezpieczne płatności

Przelewy / Blik / Karty płatnicze