Jak radzić sobie z bólem kręgosłupa podczas siedzenia na krześle biurowym

Jak radzić sobie z bólem kręgosłupa podczas siedzenia na krześle biurowym?

Czy kiedykolwiek doświadczyłeś bólu kręgosłupa podczas pracy biurowej? Jeżeli odpowiedź brzmi tak, nie jesteś sam. Wielu z nas, którzy spędzają wiele godzin dziennie siedząc na krześle w biurze, zna to uczucie. W tym artykule zaprezentuje kompleksowy przewodnik, jak siedzieć na krześle biurowym z bólem kręgosłupa, aby minimalizować skutki niewłaściwej postawy.

Czym jest ból kręgosłupa podczas pracy biurowej?

Ból kręgosłupa to dolegliwość, która często dotyka osoby pracujące przy biurku. Długotrwałe siedzenie, często w niewłaściwej pozycji, przeciąża kręgosłup, co może prowadzić do bólu i dyskomfortu. Ból kręgosłupa może przybierać różne formy, od bólu w dolnej części pleców (ból lędźwiowy) po ból szyi i górnego odcinka pleców. Może wynikać z przeciążenia mięśni, uszkodzenia krążków międzykręgowych lub złej postawy.

Dlaczego ból kręgosłupa jest powszechny w pracy biurowej?

Praca biurowa, często wymagająca długotrwałego siedzenia przed komputerem, może prowadzić do niewłaściwej postawy, co z kolei przyczynia się do bólu kręgosłupa. Brak aktywności fizycznej i niewłaściwe ustawienie krzesła mogą nasilić ten problem.

Dlaczego odczuwam ból kręgosłupa podczas siedzenia na krześle biurowym?

Ból kręgosłupa podczas siedzenia na krześle biurowym może wynikać z niewłaściwej postawy, braku wsparcia kręgosłupa, zbyt długiego siedzenia w jednej pozycji lub złego ustawienia krzesła. To częsty problem w pracy biurowej.

Przeczytaj wpis:  Ćwiczenie na ból kręgosłupa lędźwiowego - TOP 6 zestawów ze zdjęciami dla pracujących przy komputerze.

Zobacz: fotel biurowy wygodny dla kręgosłupa

Symptomy bólu kręgosłupa

Ból kręgosłupa może objawiać się na wiele różnych sposobów, w tym:

 • Ból i dyskomfort w dolnej części kręgosłupa,
 • Ból między łopatkami,
 • Ból głowy, migreny, ból karku,
 • Drętwienie rąk lub nóg,
 • Ból promieniujący np. do uda, pośladka, kolana lub stopy,
 • Skurcze i osłabienie mięśni,
 • Zespoły bólowe, np. rwa kulszowa.

Jak radzić sobie z bólem kręgosłupa?

Jednym z najlepszych sposobów na ból kręgosłupa jest ruch. Praca przy biurku często prowadzi do osłabienia i zaniku mięśni, co skutkuje bólem kręgosłupa.

Zobacz: Jak zapobiegać bólom kręgosłupa podczas pracy w trybie home office

Najprostszym i jednocześnie najbardziej skutecznym sposobem na pozbycie się bólu kręgosłupa jest regularne poruszanie się, co najmniej co 30 minut. Regularne przerwy na ruch, nawet krótkie, mogą znacząco zmniejszyć ból i poprawić samopoczucie.

Ćwiczenia na kręgosłup w pracy

Istnieje wiele prostych ćwiczeń, które można wykonywać w pracy, aby złagodzić ból kręgosłupa. Mogą to być na przykład krążenia barkami, biodrami, skłony i skręty tułowia. Rozciąganie mięśni pleców, rotacje tułowia i unoszenie nóg mogą pomóc w utrzymaniu elastyczności mięśni. Ważne jest też, aby wykonywać regularne ćwiczenia rozciągające.

Zobacz: Jaki fotel kupić do pracy na bolący kręgosłup

Jak złagodzić ból kręgosłupa?

Ból kręgosłupa podczas pracy biurowej jest często wynikiem braku ruchu i osłabienia mięśni. Najlepszym sposobem na długotrwałe zmniejszenie bólu kręgosłupa jest wprowadzenie zdrowych nawyków ruchowych do swojego codziennego życia. Warto zadbać również o odpowiedni fotel ergonomiczny oraz zmienię pozycji z siedzącej na stojąca co o 40% odciąży Twój kręgosłup w porównaniu do pracy siedzącej.

Jak poprawnie siedzieć na krześle biurowym?

Prawidłowa postawa to klucz do uniknięcia bólu kręgosłupa. Oto kroki, które powinieneś podjąć:

 • Plecy: Trzymaj plecy prosto, opierając je na oparciu krzesła. Unikaj garbienia się.
 • Miednica: Ustaw miednicę w neutralnej pozycji, zachowując naturalny łuk w dolnej części pleców.
 • Kolana: Ustawić kolana na wysokości bioder, w linii z biodrami.
 • Stopy: Stopy powinny stać płasko na podłodze lub na podnóżku krzesła.
Przeczytaj wpis:  Plusy i minusy krzeseł bez oparcia: Czy są one naprawdę zdrową opcją siedzenia?

Rola regularnych przerw w pracy

Częste przerwy w pracy są kluczowe dla zdrowia kręgosłupa. Wstawaj, rozciągaj się i wykonuj krótkie ćwiczenia, aby złagodzić napięcie mięśniowe.

Czy wizyta u specjalisty jest konieczna, jeśli ból się nasila?

Jeśli ból kręgosłupa utrzymuje się lub nasila pomimo zmian w postawie i krześle, warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Mogą zdiagnozować problem i zaproponować odpowiednie leczenie lub terapię.

Jakie badania medyczne mogą pomóc?

W przypadku bólu kręgosłupa, konsultacja z lekarzem może pomóc zdiagnozować przyczynę problemu. Różne badania, takie jak rezonans magnetyczny czy zdjęcia rentgenowskie, mogą dostarczyć informacji na temat stanu kręgosłupa.

Fotele ortopedyczne na ból kręgosłupa

Fotele ortopedyczne, zaprojektowane specjalnie w celu wspierania kręgosłupa i poprawiania postawy, stanowią jedno z rozwiązań mających na celu złagodzenie tego bólu.

Korzyści z korzystania z foteli ortopedycznych

 1. Wsparcie kręgosłupa: Fotele ortopedyczne są zaprojektowane z myślą o poprawie ergonomii siedzenia. Posiadają anatomicznie wyprofilowane oparcie oraz podparcie lędźwiowe, które pomagają utrzymać naturalną krzywiznę kręgosłupa.
 2. Poprawa postawy: Fotele ortopedyczne zachęcają do prawidłowej postawy, redukując garbienie się oraz przeciążenie kręgosłupa. To istotne, aby unikać bólu i problemów zdrowotnych związanych z nieprawidłową postawą.
 3. Redukcja napięć mięśniowych: Dzięki właściwej ergonomii, fotele ortopedyczne mogą zmniejszać napięcia w mięśniach pleców i szyi. Odpowiednie wsparcie dla pleców i ramion może pomóc w rozluźnieniu mięśni.
 4. Zmniejszenie obciążenia dysków międzykręgowych: Fotele ortopedyczne mogą pomagać w równomiernym rozłożeniu ciężaru ciała na krześle, zmniejszając tym samym nacisk na krążki międzykręgowe i zmniejszając ryzyko ich uszkodzeń.

Wybór odpowiedniego fotela ortopedycznego

 1. Regulacje: Wybierając fotel ortopedyczny, upewnij się, że posiada on regulację wysokości, nachylenia oparcia oraz podparcie lędźwiowe. Te funkcje pozwolą dostosować fotel do swoich indywidualnych potrzeb.
 2. Materiały: Wybieraj fotele wykonane z trwałych i oddychających materiałów. Tapicerka powinna być wygodna, a jednocześnie zapewniać odpowiednią wentylację.
 3. Wsparcie lędźwiowe: Sprawdź, czy fotel ma wbudowane podparcie lędźwiowe lub czy istnieje możliwość jego regulacji. To kluczowe dla utrzymania prawidłowej krzywizny dolnej części pleców.
 4. Oparcie: Upewnij się, że oparcie fotela jest dostatecznie wysokie, aby wspierać całą kręgosłup, w tym odcinek szyjny.
 5. Certyfikat medyczny: Przed zakupem sprawdź czy fotel posiada certyfikat medyczny, który potwierdzi jego działanie rehabilitacyjne. Pamiętaj, że na wyroby medyczne foteli jest lat 8% a nie 23%.
Przeczytaj wpis:  Czy krzesło biurowe musi mieć podłokietniki?

Warto zwrócić uwagę na fotele ortopedyczne firmy Kulik System, które łączą komfort z rehabilitacją Twojego kręgosłupa. Są sprawdzonymi fotelami z certyfikatem medycznym i wieloma pozytywnymi opiniami klientów.

Podsumowanie

Ból kręgosłupa jest częstym problemem osób pracujących w biurze. Jednak dzięki odpowiednim nawykom, regularnemu ruchowi i fotelom ortopedycznym, można skutecznie radzić sobie z tym problemem i poprawić jakość swojego życia.

Jak oceniasz ten post?

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak ocen. Oceń jako pierwszy(a)

Dodaj komentarz
Bonusy do zamówienia

Ebook + instrukcje video

Bezpłatna dostawa

Kurierem na terenie całej Polski

100% Bezpieczne płatności

Przelewy / Blik / Karty płatnicze